Region Płocka, jak tłumaczą Wody Polskie, jest newralgiczny, co pokazały powodzie z lat 1982 czy 2010, jak również choćby wielodniowa akcja lodołamania w 2021 r. Z tego powodu Państwowe Gospodarstwo podpisało ze starostwem list intencyjny ws. kompleksowego zabezpieczenia mieszkańców powiatu przed skutkami powodzi.

Strony porozumienia będą kooperować w zakresie poprawy warunków przepływu wód wezbraniowych oraz zmniejszenia ryzyka zatorowego Wisły na cofkowym odcinku Zbiornika Wodnego Włocławek. Gminy będą wspierać państwowy podmiot w uzyskiwaniu pozwoleń wodnoprawnych oraz w trakcie ewentualnych konsultacji społecznych.
W komunikacie Wody Polskie przypomniały, że w 2022 r. rozpoczęto proces związany z pozyskaniem decyzji środowiskowej dla pogłębienie Zbiornika Włocławskiego oraz zmiany przekroju koryta Wisły. Kolejnym formalnym krokiem jest uzyskanie pozwoleń wodnoprawnych w Ministerstwie Infrastruktury.
Z kolei w kwietniu minionego roku zakończono prace bagrownicze (10 tys. m sześć. urobku) w dwóch miejscach w rejonie Płocka. Celem tego typu robót jest umożliwienie specjalistycznym jednostkom przepływania podczas akcji lodołamania.
Przeczytaj także: Zbiornik retencyjny Stronie Śląskie znów może skutecznie działać. Co zrobiono?

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.