Z tekstu dowiesz się: w jaki sposób można wykorzystać moduły GRP w budownictwie drogowym, do jakich celów użyto ich podczas rozbudowy DK21, jakie moduły dostarczono na budowę.
Moduły GRP firmy MARPLAST (www.marplast-grp.pl) od wielu lat świetnie sprawdzają się podczas modernizacji wielkogabarytowych kanałów biegnących pod ulicami w największych polskich miastach, jak Warszawa czy Kraków. Teraz producent, należący do Holdingu BLEJKAN, postanowił wkroczyć ze swoją ofertą także na rynek budownictwa drogowego.
Za nim pierwsza tego typu dostawa. Moduły Marplast postanowiono wykorzystać do wzmocnienia konstrukcji mostu w ramach rozbudowy trasy krajowej nr 21 na odcinku Słupsk – Ustka w woj. pomorskim.
Celem rozbudowy fragmentu drogi krajowej o długości 13 km jest dostosowanie nawierzchni oraz obiektów inżynieryjnych do przejazdu samochodów o nacisku 11,5 t na oś, czyli maksymalnym dozwolonym w Polsce. Dzięki temu, poprzez obniżenie poziomu hałasu i drgań, zmniejszy się negatywne oddziaływanie transportu na otoczenie. Jeden z ważniejszych elementów drogi, który należy wzmocnić pod kątem poruszania się po nim najcięższych pojazdów, znajduje się w miejscowości Włynkówko. To most jednoprzęsłowy kamienno-ceglany o konstrukcji sklepionej, łukowej, którym DK21 biegnie nad niewielką rzeką Basienicą (dopływ Słupi).
Na potrzeby tego zadania dostarczono osiem modułów dzwonowych o wymiarach 4 m x 3 m i długościach 3 m oraz jeden o długości 3,09 m, przy grubościach ścianek wynoszących 75 mm. O szczegółach będzie można przeczytać w kwartalniku „Inżyniera Bezwykopowa” po zakończeniu realizacji inwestycji.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.