Jednym z typowych podejść obliczeniowych we współczesnej geotechnice jest w pełni nieliniowe modelowanie zachowania się podłoża, przy założeniu, że konstrukcja zachowuje się liniowo-sprężyście. Takie założenie warunkuje oparcie dalszej procedury wymiarowania elementów konstrukcji na wyliczonych wartościach sił przekrojowych odpowiednio skalowanych tzw. współczynnikami obciążenia. Czy jednak takie podejście jest konserwatywne w kontekście zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa projektowanej konstrukcji?

Odpowiedzi na to pytanie szukali naukowcy, wykonujący w pełni konsystentną nieliniową analizę kotwionej ściany szczelinowej o grubości 80 cm zabezpieczającej 17-metrowy wykop. W trakcie prac wykorzystano model Hardening Soil (do modelowania nieliniowego zachowania podłoża) oraz model sprężysto-plastyczny z degradacją wzbogaconego o moduł pełzania i starzenia kompatybilnego z EC₂ (konstrukcja żelbetowa).
Wyniki tych analiz podczas VIII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie” przedstawi dr hab. inż. Andrzej Truty, prof. Politechniki Krakowskiej.
W prezentacji pokazane będzie, w jaki sposób można analizować rozwarcie rys, bazując na wynikach symulacji MES z wykorzystaniem ww. modelu betonu przy założeniu zgodności odkształceń w samym betonie oraz stali zbrojeniowej. Omówiona zostanie również konsystentna nieliniowa analiza współpracy konstrukcji i podłoża przy założeniu sprężysto-plastycznego zachowania się gruntu oraz zarysowania konstrukcji – zapowiada swoje wystąpienie prelegent.
Tegoroczna edycja Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie” odbędzie się w dniach 4–6 grudnia br. w Krakowie. Pierwszego dnia zaplanowano warsztaty pn. „Geosyntetyki w nowoczesnym budownictwie infrastrukturalnym”, kolejne dwa dni zajmą zaś obrady konferencyjne. W ramach wydarzenia, podczas uroczystego bankietu, wręczone zostaną także TYTANY – branżowe nagrody, które Organizator – Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. – przyznaje od 16 lat w różnych dziedzinach inżynierii. Podczas grudniowej konferencji statuetki powędrują do najlepszego projektu oraz najlepszego produktu w zakresie geoinżynierii.
Więcej informacji na temat „Geoinżynierii w Budownictwie” 2018 znajdują się na stronie www wydarzenia. Zapraszamy do udziału!
Przeczytaj także: Kondygnacje podziemne w zabudowie miejskiej – relacja z VII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.