Zatwierdzenie planu zagospodarowania przestrzennego to znaczący krok przybliżający nas do złożenia wniosku o udzielenie koncesji wydobywczej dla kopalni Jan Karski. Kontynuujemy bliską współpracę z lokalnymi oraz regionalnymi władzami i otrzymujemy silne wsparcie miejscowej społeczności. Kopalnia Jan Karski jest w tej chwili jednym z najbardziej zaawansowanych projektów tej skali na całej północnej półkuli. Jej budowa, wspólnie z naszym partnerem China Coal, przyniesie znaczące gospodarcze i społeczne korzyści dla całej Polski Wschodniej. Zamierzamy teraz uzyskać decyzję środowiskową, a następnie zgodnie z planem złożyć wniosek koncesyjny – powiedział prezes Ben Stoikovich.

Zgodnie z przekazanymi informacjami minister rolnictwa wyraził zgodę na odrolnienie działki, na której ma powstać kopalnia. Jej powierzchnia wynosi 56 ha.

Zgodnie z uchwalonym planem zagospodarowania możliwa będzie budowa kopalni wraz z infrastrukturą naziemna. Kopalnia Jan Karski ma zostać wybudowana zgodnie z informacjami zawartymi w projekcie zagospodarowania złoża (zatwierdzony przez Okręgowy Urząd Górniczy w Lublinie w maju 2017 r.) oraz w Bankowym Studium Wykonalności finalizowanym przez China Coal.

O kopalni Jan Karski

Jan Karski ma być nowoczesną kopalnią węgla kamiennego, która powstanie na terenie Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Za jej realizację odpowiada firma Prairie Mining Limited. Zgodnie z informacjami inwestora, kopalnia będzie produkować węgiel koksujący typu 34 o jakości porównywalnej z innymi krajowymi i zagranicznymi producentami. Wstępne Studium Wykonalności (PFS) potwierdziło duży potencjał i wysoką opłacalność inwestycji. Zgodnie z informacjami zawartymi w dokumencie, kopalnia może produkować 6,34 mln ton węgla rocznie na eksport.

Przeczytaj również: "W jakiej temperaturze pracują górnicy?"