• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Powstanie kolektor żuławski – za 80 mln zł

Opublikowano: 17-10-2018 Źródło: Radio Gdańsk, polnocna.tv, UM Pruszcz Gdański, UM Gdańsk

Władze Pruszcza Gdańskiego oraz gmin wiejskich: Pruszcz Gdański, Pszczółek i Suchy Dąb podpisały porozumienie ws. budowy kolektora żuławskiego. To rurociąg, którym ścieki mają być odprowadzane do oczyszczalni Wschód w Gdańsku.


Budowa kolektora żuławskiego. Fot. ThomBal/Shutterstock Budowa kolektora żuławskiego. Fot. ThomBal/Shutterstock

W ostatnich miesiącach powstawała koncepcja kolektora żuławskiego. Nad tym rozwiązaniem pracowaliśmy z sąsiednimi gminami od półtora roku. Powstała koncepcja funkcjonalno-ekonomiczna, która przewidywała pięć wariantów. Wspólnie zdecydowaliśmy się na jeden z nich, zakładający powstanie dwóch kolektorów: biegnącego od Pruszcza Gdańskiego, przez naszą część żuławską, w tym Wiślinę, do oczyszczalni Wschód oraz biegnącego od Pszczółek, przez Suchy Dąb i przecinającego się w Wiślinie z tym pierwszym – mówi na łamach serwisu www.polnocna.tv wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak.


Dzięki kolektorowi żuławskiemu wspomniane gminy nie będą musiały budować czy modernizować swoich oczyszczalni, a z drugiej strony – zyska sama oczyszczalnia Wschód w Gdańsku, która ma dużą rezerwę technologiczną. Dla Miasta Gdańska rozwiązanie to jest korzystne. Oczyszczalnia ścieków Gdańsk-Wschód dysponuje bowiem odpowiednią infrastrukturą pozwalającą przyjąć większą ilości ścieków, co z kolei spowoduje dywersyfikację kosztów stałych utrzymania obiektu oczyszczalni – podano w komunikacie w minionym roku.

Kolektor żuławski – budowa. UM Pruszcz Gdański Kolektor żuławski – budowa. UM Pruszcz Gdański

Planowany kolektor żuławski ma być alternatywą dla obecnie funkcjonującego kolektora sanitarnego ułożonego pod Kanałem Raduni. Co prawda w tej chwili ścieki ze wspomnianych gmin i tak trafiają do oczyszczalni Wschód, jednak większość działającego rurociągu należy do Gdańska, więc trzeba uiszczać opłatę przesyłową. Po wybudowaniu kolektora żuławskiego ta opłata zniknie, dzięki czemu uda się w nieznaczny sposób obniżyć rachunki – powiedział Radiu Gdańsk Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego.

Dodajmy, że po budowie kolektora żuławskiego obecnie funkcjonujący rurociąg będzie pełnił funkcję awaryjną. Kolektor Żuławski będzie mieć większą przepustowość. Realizacja inwestycji pozwoli także skanalizować tę część Żuław Gdańskich, która czeka na kanalizację.

W przyszłym roku powinno rozpocząć się projektowanie kolektora żuławskiego. Kolektor ma być gotowy w 2023 r. Koszt budowy oszacowano na 80 mln zł.

Przeczytaj także: Najwyżej położona oczyszczalnia ścieków w Bieszczadach Zachodnich

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia