Stop suszy – pierwszy taki plan w Polsce
Na jednego Polaka przypada rocznie około 1,6 tys. m3 wody odpływającej rzekami. Średnia dla całej Europy to 4,5 tys. m3. W trudnej walce z suszą potrzebne są działania długofalowe, strategiczne, które przyczynią się do minimalizowania jej skutków – wyjaśnia Rafał Jakimiak, specjalista z Wydziału Planowania Ochrony Przeciwpowodziowej i Suszy PGW WP.
Celem ankietowej akcji jest zebranie danych, które pomogą opracować katalog zagrożeń oraz program przeciwdziałania skutkom suszy. Pytania dotyczą występowania zjawiska suszy i wywoływanych przez nią strat. Wśród podmiotów, które otrzymały ankiety „stop suszy”, są zarówno instytucje administracji publicznej, jak i użytkownicy wód z różnych sektorów gospodarki, instytucje naukowo-badawcze oraz organizacje pozarządowe związane z gospodarowaniem wodą i ochroną zasobów wodnych.
W ciągu pierwszych 21 dni do systemu zarejestrowało się 39% respondentów, a ankietę wypełniło ponad 10% uprawnionych. Zakończenie ankietyzacji przewidziano na 8 lutego 2019 r.
Co może powodować susza? Źródło: inzynieria.com
Przygotowywany przez Wody Polskie plan przeciwdziałania skutkom suszy to dokument o strategicznym znaczeniu. Właśnie do niego będą się odnosiły wszystkie późniejsze, konkretne działania minimalizujące skutki suszy, podejmowane zarówno przez organy administracji rządowej, jak i samorządy – wyjaśnia Wojeciech Skowyrski, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą w PGW WP.
Przeczytaj także: Czy w Polsce może zabraknąć wody?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.