Woda pitna na świecie to zaledwie 2,5% globalnych zasobów. Nie tylko jej mała ilość, ale też położenie geograficzne, postępujące zmiany klimatyczne, ekstremalne zjawiska pogodowe i niewłaściwe zarządzanie gospodarką wodną mogą negatywnie wpłynąć na wykorzystywane zasoby wody na Ziemi.

Bank Światowy regularnie monitoruje m.in. poziom odnawialnych zasobów naturalnych Ziemi, w tym również wody pitnej; na jego listach znajdują się kraje z największymi zasobami wody pitnej. Z zestawienia przedstawiającego ranking państw pod względem ilości wody pitnej przypadającej na jednego mieszkańca, wynika, że niekwestionowanym światowym liderem jest Islandia. Zasoby wodne na tej wyspie wynoszą około 520 tys. m3 na osobę. Oznacza to, że każdy obywatel Islandii ma do dyspozycji ponad 230 basenów olimpijskich wody. Drugie miejsce w zestawieniu Banku Światowego zajmuje Gujana, a trzecie natomiast Surinam. Inne kraje z największymi zasobami wody pitnej na świecie to m.in. Papua Nowa Gwinea, Bhutan czy Gabon. Dla porównania, jeśli chodzi o zasoby wody w Polsce, w naszym kraju na jednego mieszkańca przypada zaledwie 1,4 tys. m3 wody pitnej na osobę.

Na świecie brakuje wody pitnej

Jak podkreśla Bank Światowy, prawie 1,6 mld ludzi na całym świecie żyje w krajach, w których występuje niedobór wody pitnej, a w ciągu najbliższych dwóch dekad liczba ta może się podwoić. 

TOP 10: Kraje z największą ilością wody pitnej na jednego mieszkańca

  1.  

Islandia

519 tys. m3/os.

  1.  

Gujana

315 tys. m3/os.

  1.  

Surinam

183 tys. m3/os.

  1.  

Papua-Nowa Gwinea 

107 tys. m3/os.

  1.  

Bhutan

101 tys.  m3/os.

  1.  

Gabon

97 tys. m3/os.

  1.  

Kanada

80 tys. m3/os.

  1.  

Wyspy Salomona

78 tys. m3/os.

  1.  

Norwegia

74 tys. m3/os.

  1.  

Nowa Zelandia

72 tys. m3/os.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Banku Światowego