116-letnia historia Wodociągów Krakowskich rozpoczęła się właśnie na Bielanach (kiedyś wieś, dziś część miasta), gdzie w 1901 r. uruchomiono pierwszy zakład uzdatniania wody (ZUW) dla stolicy Małopolski. W 1897 r. rozpoczęto prace przy wznoszeniu zespołu budynków zakładu, do czego wykorzystana została charakterystyczna czerwona cegła. Rozbudowa bielańskiego kompleksu została ukończona w 1939 r.

Zespół budynków i urządzeń technicznych usytuowano u podnóża Srebrnej Góry, po wschodniej stronie klasztoru Kamedułów.

Na początku krakowska sieć wodociągowa liczyła zaledwie 81 km, a wodę doprowadzano do 206 domowych urządzeń wodociągowych (przy około 85 tys. mieszkańcach Krakowa).

Znajdujący się na Bielanach ZUW przez ponad 50 lat był podstawowym źródłem zaopatrzenia miasta w wodę, a dziś jest jednym z czterech - pozostałe to Dłubnia, Rudawa i Raba.  

Obecnie zakład na Bielanach, pracujący nieprzerwanie od 1901 r., nadal zaopatruje miasto w wodę, jednocześnie wspomagając sieć wodociągową na wypadek konieczności czasowego wyłączenia któregoś z pozostałych ujęć.

ZUW Bielany w liczbach

- data rozpoczęcia działalności: 14.02.1901 r.
- źródła ujmowanej wody: złoże wodonośne, rzeka Sanka
- wydajność maksymalna: 50 tys. m3/dobę
- bieżąca produkcja: 12 tys.-15 tys. m3/dobę
- powierzchnia zakładu: 45 ha (wraz z zespołem zbiorników „Kościuszko”, zbiornikiem „Tyniec” i „Las Wolski”)   
- liczba zaopatrywanych odbiorców: około 70–150 tys.

Konferencja INŻYNIERIA Bezwykopowa organizowana jest od 2003 r., z czego na Bielanach od 2014 r. W trakcie wydarzenia odbywają się liczne wykłady i prezentacje, panele dyskusyjne, warsztaty. Uczestnicy mogą zapoznać się z najnowszymi technologiami podczas pokazów na żywo, a przez cały czas na stoiskach wystawienniczych prezentowany jest specjalistyczny sprzęt, masznyny i urządzenia oraz przedstawiana jest oferta firm. Podczas uroczystej gali wręczane są nagrody TYTAN oraz Tytanowe Laury Inwestora.

Więcej informacji na temat Konferencji INŻYNIERIA Bezwykopowa 2017