Swój sąd opiera na tym, że co 10 lat średnia temperatura wzrasta od 2 do 4 stopni Celsjusza. Jednak nie tylko temperatura była tematem jego wystąpienia podczas konferencji "Bydgoska retencja +2050". Opowiadając o klimatycznym kontekście rozwoju Bydgoszczy, zwrócił uwagę na bardzo ważne zjawiska: cienia opadowego, które występuje ze względu na bliskość Pojezierza Pomorskiego oraz Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego, a także inwersji termicznej, czyli zalegania warstwy chłodnej powietrza nad warstwami ciepłymi. Zjawiska te sprawiają, że na niektórych terenach opady są mniejsze – nawet o 25% w skali roku – a na innych obfitsze. A jako że 65% mas powietrza nad Bydgoszczą to wiatry znad Atlantyku o bardzo niskiej średniej rocznej prędkości (3,3 m/s), problem zalegających mas powietrza jest duży.

Co istotne, każde z miast charakteryzuje się własną dynamiką prądów powietrza, które powodują wysuszanie powietrza – choć mniejsza ilość opadów może cieszyć, jednocześnie wzrasta poziom emisji zanieczyszczeń oraz tworzenie się jąder kondensacji chmur burzowych.

Różnice pomiędzy poszczególnymi dzielnicami miejskimi i podmiejskimi lub terenami pozamiejskimi dotyczą jednak również temperatury – i mogą wynosić aż 10 st. Śródmieście można porównać wręcz do akumulatora gromadzącego ciepło. Mimo że przez centrum przepływa rzeka Wda i wydawałoby się, że będzie w stanie przejąć część ciepła i ochłodzić powietrze, to nocą ona to ciepło z powrotem oddaje, co nie przynosi pożądanej ulgi mieszkańcom.

Nawiązując już ściśle do tematyki konferencyjnej, prelegent zwrócił uwagę na to, że zmiana dynamiki opadowej wpłynęła na zwiększoną intensywność deszczy nawalnych, jednak przypomniał również, iż Bydgoszcz może pochwalić się podziałem na strefy funkcjonalne, z których każda będzie mieć powierzchnię czynną, umożliwiającą wchłanianie wód opadowych.

Tematyka wód opadowych będzie kontunuowana w trakcie II Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi (GWOR) w Zakopanem, już we wrześniu. Dowiedz się więcej i zarejestruj się online - promocja trwa!

Przeczytaj także: Sieci wod-kan będą „inteligentne”?