Realizacja projektu Southern Pipeline (Rurociągu Południowego), trwa już od 8 lat, ale powoli dobiega końca. Przez kilka lat borykano się z problemami natury prawno-kulturowej (lokalni Maorysi nie chcieli zgodzić się na zaplanowaną trasę rurociągu). Jednak dzięki negocjacjom (a także dzięki temu, iż środki finansowe nie pozwalały na stworzenie obiektu mostowego), na finiszu jest już drugi etap tej części inwestycji, która obejmuje drążenie w dnie zatoki Tauranga (od Memorial Park do Półwyspu Matapihi) i bezwykopowe przeciąganie rur kanalizacyjnych. Wcześniej zbudowano rurociąg z Maleme Street do Memorial Park i z Matapihi do oczyszczalni ścieków Te Maunga.

Głównym celem budowy Rurociągu Południowego jest odciążenie obecnie wykorzystywanej instalacji i przekierowanie ścieków do oczyszczalni Te Maunga.

Plan prac

Etap I (luty-kwiecień 2017)

Oczyszczono place budowy w Memorial Park i Matapihi, przygotowując się na przybycie maszyn. Do Memorial Park dostarczono rury - i tam zostały one zespawane. 

Etap II i III (maj-lipiec 2017)

Konieczne było wykonanie przekroczenia o długości 1600 m. Rurociąg został posadowiony w dnie na głębokości 30 m. Składa się z trzech warstw rur - pierwsze (zewnętrzne, stalowe) sięgają jedynie na głębokość 10 m, kolejne, osłonowe, również wykonane ze stali, mają chronić rury kanalizacyjne na całej długości przekroczenia. Trzecia warstwa to juz rury polietylenowe, przez które bezpośrednio już będą przepływać ścieki. Prace toczyły się 24/7, aby nie zakłócać rytmu przepychania rur.

Piasek usunięty z zatoki w wyniku drążenia zostanie umieszczony za niskim murem oporowym w Matapihi, chroniąc brzeg przez erozją.

Etap IV (lipiec-grudzień 2017)

Na te miesiące przewidziana jest instalacja ostatnich już fragmentów rurociągu w Memorial Park i Matapihi i połączenie rur położonych na dnie zatoki z systemem rur oczyszczalni ścieków, oczyszczenie placów budowy i pozostawienie ich w takim samym stanie jak przed podjętymi pracami lub lepszym.

Rurociąg będzie monitorowany, testowany i wreszcie oddany do użytku w grudniu 2017 r.

Zobacz film pokazujący, w jaki sposób zaplanowano bezwykopową instalcję rurociągu:

 

Przeczytaj także: Bezwykopowa renowacja trzech podwiślańskich nitek syfonu