Trwają przygotowywania do realizacji projektu budowy nowego bloku parowo-gazowego Elektrociepłowni Żerań. Inwestycja wymaga budowy gazociągu o długości 10,5 km - z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie do EC Żerań. Prace instalacyjne rozpoczną się dopiero na początku 2018 r., aktualnie trwa etap konsultacji społecznych.
Budowa gazociągu do EC Żerań: I etap konsultacji zakończony. Fot. PGNiG
I etap konsultacji przeprowadzono w dniach 13-15 października. Dla mieszkańców dzielnicy Białołęka i gminy Nieporęt (przez które będzie przebiegał gazociąg) oraz wszystkich zainteresowanych przygotowano specjalne warsztaty oraz spacery, w trakcie których każdy mógł podzielić się swoim pomysłem na rewitalizację terenu po budowie rurociągu - gdyż ta właśnie kwestia budzi największe emocje. Konsultacje, na zlecenie spółki GAZ-SYSTEM - wykonawcy projektu, przeprowadziła firma Utila z Warszawy, wykorzystując metodę Planning for Real (TM) - narzędzie wspierające burzę mózgów, która potrzebna jest przy tworzeniu nowej koncepcji.
Jak przekazano w podsumowaniu akcji, ponad 100 osób wzięło udział w I turze konsultacji społecznych. Jakie pomysły pojawiały się najczęściej?
Przede wszystkim mieszkańcom zależyna tym, by Kanał Żerański zachował swój naturalny charakter, dopiero w drugiej kolejności marzą o utworzeniu szlaku pieszo-rowerowego; zgłaszano też idee dotyczące obecnej infrastruktury.
Wśród zagadnień przygotowanych na specjalnych kartach przez firmę Utila znalazły się głównie takie, jak zagadnienia przyrodnicze – łąki kwietne, drzewa ozdobne, krzewy i drzewa dające pożywienie ptakom czy ścieżka rowerowa (łącznie 122 kart). Uczestnicy konsultacji-warsztatów chętnie wykorzystywali tę pomoc podczas burzy mózgów, zgłaszając też potrzeby utworzenia miejsc, które umożliwiałyby spotkania towarzyskie czy wypoczynek. Jak podaje firma, zgłoszono kilkaset propozycji.
Konsultacje nie zostały zamknięte. W jaki sposób mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje?
- Do 24 października aktywna będzie geoankieta na stronie www.kanalzeranski.pl (póki co wypełniło ją około 100 osób);
- W ciągu kilku tygodni odbędzie się kolejna tura warsztatów,oparta na wynikach ankiety i dotychczasowych konsultacji.
Kiedy firma zakończy konsultacje, rozpocznie się proces łączenia tych pomysłów w spójną i funkcjonalną koncepcję renowacji terenów nad Kanałem Żerańskim.
Przypominamy tylko, że budowa gazociągu jest bezsprzecznie kluczowa dla uruchomienia nowo powstającego bloku parowo-gazowego w EC Żerań. Realizacja tego projektu przyniesie też wymierne korzyści środowisku - emisja pyłów z elektrociepłowni zmniejszy się o ponad 60%.
Przeczytaj także: Gazociąg do EC Żerań będą budować bezwykopowo
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.