Do realizacji zadania wykorzystane zostaną trzy bezwykopowe metody: CIPP (ang. Cured in Place Pipe), relining oraz chemia budowlana. Wszystkie prace, których koszt oszacowano na 29,7 mln zł netto, zostaną zakończone do 31 lipca 2019 r.

Porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Gorzowie Wlkp. i pobliskich gminach rozpoczęto w 2004 r. W samym mieście wybudowano wówczas ponad 38 km sieci kanalizacyjnej, a blisko 15,5 km poddano bezwykopowej renowacji, do której wykorzystano technologię CIPP. W ramach obecnie realizowanego projektu ta sama metoda posłuży do renowacji blisko 3 km sieci (średnice od DN200 do DN600). Wykładziny, które będą użyte do renowacji kanałów, to rękawy wykonane z włókna szklanego i nasączone żywicą poliestrową lub winyloestrową. Podczas instalacji w kanałach będą utwardzane za pomocą promieniowania UV.

Z kolei do renowacji ponad 7,5 km kanałów zastosowane zostaną rury segmentowe GRP z żywic winyloestrowych. Wyłożone nimi będą przewody o średnicach od DN800 do DN1500.

Prace te są częścią projektu pn.: „Uzupełnienie systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków oraz poprawa efektywności energetycznej Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.”, finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 ze środków Funduszu Spójności, Kontrakt 3 – „Modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej w Gorzowie Wlkp.”.

Firma BLEJKAN S.A. świadczy usługi z zakresu renowacji przewodów kanalizacyjnych, wodociągowych, ciśnieniowych, technologicznych i gazowych z zastosowaniem pełnego wachlarza technologii bezwykopowych, ze szczególnym uwzględnieniem najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. Potencjał kadrowy, technologiczny oraz sprzętowy umożliwia spółce realizację kilkunastu (a w zależności od ich rozmiaru, nawet kilkudziesięciu) kontraktów równocześnie, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.

Terlan sp. z o.o. zajmuje się m.in. budową sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, studni ujęciowych oraz renowacją infrastruktury z wykorzystaniem technologii bezwykopowych.

Więcej o projekcie realizowanym w Gorzowie Wlkp. można przeczytać w najnowszym numerze kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa” nr 1/2018 [69].

Przeczytaj także: BLEJKAN w Krakowie: renowacja syfonu pod Wisłą w technologii CIPP