Niekorzystna struktura wiekowa sieci wodociągowej (ponad 64% rurociągów jest starszych niż 25 lat) oraz niekorzystna struktura materiałowa (prawie 20 km rurociągów jest wykonanych z azbestocementu) wymusza opracowanie długofalowej strategii odnowy sieci wodociągowej bez ograniczania się do planowania na okres dwu- lub trzyletni, a taki model funkcjonuje obecnie w przedsiębiorstwie. Dodatkowym wyzwaniem jest program usuwania azbestu i wyrobów go zawierających, stosowanych na terytorium Polski. Oznacza to, że rocznie do 2032 r. PWiK musi wymienić około 1,3 km/rok przewodów wodociągowych z rur azbestocementowych.

Piechurski opowie o sposobach wymiany sieci, a także o tym, jak duże znaczenie przy stosowaniu metod bezwykopowych ma zadowolenie właścicieli terenów, na których są prowadzone roboty (zarówno instytucjonalnych, jak i prywatnych. Mały zakres prac ziemnych i szybkość wykonywania remontów ma znaczący wpływ na zmianę wizerunku firmy na zewnątrz – podkreśla naukowiec.

Podczas XVI Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” będzie można wziąć udział w aż 17 godz. prelekcji, dyskusji panelowych oraz warsztatów. W tym roku warsztaty pn. „Problemy wykonawcze, prawne i  organizacyjne na każdym etapie realizacji projektu” poprowadzą Robert Osikowicz z firmy ROE oraz Jacek Piotrowicz, przedstawiciel firmy IDS BUD S.A.

Ponadto na uczestników czeka wiele innych atrakcji, w tym 7 godz. pokazów na żywo, możliwość przejażdżki czołgiem, ale też prawdopodobnie najnowocześniejszym samochodem o napędzie elektrycznym na świecie: Tesla X P100D. Ponadto goście Dworu w Tomaszowicach będą mogli podziwiać umiejętności wielokrotnego medalisty mistrzostw Polski w trialu motocyklowym, Przemysława Kaczmarczyka.

Wszystkiego nt. konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” dowiesz się TUTAJ.

Przeczytaj relację z ubiegłorocznej konferencji „INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA”: Czym żyje branża bezwykopowa?