Często stajemy przed dylematem, czy jakość powinna być najwyższa, czy wystarczająca. W końcu, jeśli coś jest wystarczające, czy jest sens cokolwiek poprawiać? Dylemat zaczyna się tam, gdzie nie jesteśmy w stanie określić, co oznacza słowo „wystarczające” – rozpoczął swoje wystąpienie poświęcone analizie jakości w procesach technologicznych wierceń HDD (ang. Horizontal Directional Drilling), Kamil Kasprzak.

Okazuje się, że moment, w którym zadajemy takie pytanie, jest idealnym na zwrócenie się w stronę poprzednich projektów i ich analizę. Pomocne mogą okazać się też case studies konkurencji. Podpatrywanie rozwiązań i wyciąganie wniosków z czyichś błędów lub sukcesów pozwala zamienić jakość z wystarczającej na referencyjną. Ktoś już to sprawdził, zadziałało, więc istnieje szansa, że sprawdzi się i u nas – mówił.

Aby zapewnić jakość w procesie wiertniczym, konieczne jest z kolei spełnienie trzech warunków. Po pierwsze, należy zweryfikować plan działania, tj. projekt wykonawczy i analizę wykonalności projektu. Po drugie, musimy określić procedury wykonawcze (plan wykonawczy, a także wewnętrzą analizę przedprojektową i etap planowania). Po trzecie, trzeba przeprowadzić analizę jakości otworu wiertniczego.

Przedstawiciel firmy ROE zwrócił szczególną uwagę na plan wykonawczy. Powołał się przy tym na dobrą praktykę inwestorską spółki Gaz-System, która taką procedurę wdrożyła jakiś czas temu. 


Mogłoby się wydawać, że to kolejny dokument, do którego zmusza się spółki wykonawcze, aby tylko coś napisały. W praktyce okazało się, że to naprawdę dobrze weryfikujący dokument, bo wymusza na wykonawcach systemowe podejście do zadania – ocenił prelegent.

Kasprzak zwrócił też uwagę na częste pomijanie przez spółki etapu analizy postprojektowej. Tymczasem opracowanie takiego dokumentu jest kluczowe dla cyklu analizy jakości i powodzenia przyszłych projektów. Gdy projekt kończy się sukcesem, szybko zapominamy, dlaczego tak się stało. Analiza postprojektowa pozwala nam natomiast wrócić za kilka lat do tego projektu i przypomnieć sobie, dlaczego odnieśliśmy sukces. Albo dlaczego go nie odnieśliśmy – powiedział. A pełny cykl analizy jakości jest bardzo przydatnym narzędziem, który powoduje linearny rozwój firmy i sprawia, że stale się uczymy i eliminujemy ryzyko popełnienia błędów, które już mamy na koncie – dodał.

Przeczytaj także: Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2018 – relacja