Jak wynika z informacji przekazanych przez chińską spółkę Langfang Huayuan Mechanical & Electrical Engineering Co., Ltd., w marcu 2018 r. zakończyła ona z powodzeniem rekordowy projekt wiertniczy w Hongkongu. Przedmiotem zamówienia było wykonanie dwóch instalacji offshore metodą HDD o długości około 5200 m każda. Posłużą one do transportu paliwa lotniczego w obrębie międzynarodowego portu lotniczego w Hongkongu. Pierwszy rurociąg został zainstalowany w grudniu 2017 r., bijąc dotychczasowy rekord długości otworu (4608 m) ustanowiony przez firmę LMR Drilling w ramach projektu Texel–Den Helder w Holandii.
W Hongkongu został pobity rekord długości instalacji HDD. Fot. Langfang Huayuan Mechanical & Electrical Engineering
Port lotniczy Hongkong, oddany do użytku w 1998 r., to ósme pod względem liczby obsłużonych pasażerów lotnisko na świecie. Korzysta z niego ponad 72 mln pasażerów rocznie. Powstał dzięki niwelacji poziomu dwóch wysp i usypaniu platformy, na której funkcjonuje obiekt. Posiada dwa równoległe pasy startowe o długości 3,8 km, pozwalające na równoczesne prowadzenie operacji startów i lądowania.
Dla rozbudowy portu lotniczego konieczna jest budowa nowego pasa startowego. Dwie instalacje HDD o długości odpowiednio 5205 m i 5187 m są punktem startowym oraz kamieniem milowym dla tej inwestycji. Otwory pilotowe o średnicy 12 ¼” (311 mm) powstały dzięki zaimplementowaniu techniki Intersect. Poszerzanie otworu do finalnej średnicy 28” (711 mm) odbyło się z użyciem silników wgłębnych i technologii forward reaming. Zastosowano przewymiarowany przewód wiertniczy wyposażony w wysokomomentowe połączenia gwintowe. Firma wiertnicza z Chin potwierdziła, że rurociągi stalowe o średnicy 20” (508 mm) zostały wyposażone w specjalną trzywarstwową powłokę ochronną mającą ochronić rurociąg przed wpływem skalnego środowiska, w jakim prowadzone były roboty wiertnicze. Konsultantem projektu Three-runway System (3RS) jest firma Black & Veatch. Jego zakończenie zaplanowane jest na rok 2024.
Firma Langfang Huayuan Mechanical & Electrical Engineering powstała w 1993 r. i początkowo funkcjonowała jako producent sprzętu budowlanego oraz wiertniczego. Jednak już po 2000 r. zaczęła występować jako wykonawca robót wiertniczych. Na publikowanej przez firmę liście referencyjnej odnajdujemy osiem instalacji powyżej 2 km. Wśród pokonywanych skutecznie przeszkód znajduje się większość dużych chińskich rzek: Jangcy, rzeka Żółta, rzeka Perłowa. Unikatowe w skali światowej przedsięwzięcie w Hongkongu zostało wyróżnione w 2018 r. nagrodą przyznawaną przez International Society for Trenchless Technology w kategorii Projekt Roku – nowa instalacja.
Przeczytaj także: Tajwan: 12 przekroczeń HDD na budowie farmy wiatrowej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.