W kwietniu tego roku rozpoczęły się regularne dostawy węgla dla budowanego w Jaworznie bloku energetycznego 910 MW. Zaawansowanie budowy przekroczyło już 87%, wszystko ma być gotowe w IV kwartale br. By tego typu obiekty mogły sprawnie funkcjonować, konieczna jest budowa rurociągu, poprzez który woda będzie dostarczana do układu chłodzenia oraz zasilania instalacji odsiarczania spalin.
W przypadku nowego bloku w Jaworznie, woda pobierana będzie ze zbiornika Dziećkowice. Rurociąg jest już gotowy, ma około 9 km długości, z czego około 6 km posadowiono w wykopie otwartym, a około 3 km zbudowano, wykorzystując metodę bezwykopową – relining.
Każda awaria takiego rurociągu może skutkować wstrzymaniem produkcji energii w elektrowni, dlatego należało postawić na najlepsze, gwarantujące bezawaryjność rozwiązania. Co w tym wypadku bardzo istotne, wodociąg instalowano w warunkach szkód górniczych. Zdecydowano się wybudować rurociąg polietylenowy (PEHD) – wykorzystano rury WehoPipe DN910 x 53,9 i DN980 x 88,9, wyprodukowane w fabryce Uponor Infra w Kleszczowie. Cechą rur PE jest elastyczność, która pozwala na znaczne ich wydłużenie bez przerwania ciągłości, co w terenach osuwiskowych czy tam, gdzie występują tąpnięcia, umożliwia nieprzerwaną pracę systemu
Wszystkiego o budowie tego niezwykle ważnego dla działania elektrowni rurociągu dowiesz się, czytając artykuł „Jak zapewnić bezawaryjne dostawy wody dla dużej elektrowni?”, który opublikowany został w najnowszym numerze kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa” (2/2019 [74]).
Jeśli jeszcze nie otrzymujesz kwartalnika, możesz zamówić go TUTAJ. Zachęcamy do prenumeraty i lektury!
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.