Miejska firma SKO-EKO sp. z o.o. przygotowuje się do renowacji niemal 9 km sieci kanalizacji sanitarnej na terenie Skoczowa (woj. śląskie). Obecnie trwa przetarg na wybór wykonawcy tego zadania. Do modernizacji sieci ma zostać użyta bezwykopowa metoda CIPP (ang. Cured In Place Pipe). Zlecenie obejmie także remont 208 studni kanalizacyjnych.
Renowacja kanalizacji. Fot. Hanoi Photography/Adobe Stock
Jak napisano w przetargowej dokumentacji, przedmiotem zamówienia jest renowacja sieci kanalizacji sanitarnej w technologii bezwykopowej CIPP, tj. w postaci rękawa utwardzonego w miejscu wbudowania, umieszczonego w istniejącym rurociągu oraz renowacja studni kanalizacyjnych, zgodnie z opracowaną dokumentacją projektową i specyfikacjami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlanych.
W Skoczowie renowacji poddanych ma być 14 odcinków kanałów w zakresie średnic od DN160 do DN500. Najkrótszy z planowanych do modernizacji fragmentów ma około 21 m, a najdłuższy – ponad 2020 m. Prace toczyć się będą w ramach dwóch zadań. Obejmą sieć kanalizacyjną zlokalizowaną w zlewni kolektora Ustrońskiego w południowo-zachodniej części miasta, a także w zlewni kolektora Garbarskiego (centralna część Skoczowa).
W przetargowej dokumentacji napisano także, że zadanie, poza samą renowacją kanałów sanitarnych oraz studzienek, obejmuje m.in.: budowę rurociągów tymczasowych oraz przepompowywanie ścieków na czas prowadzenia prac, bądź transport ścieków beczkowozami. Do tego czyszczenie kanałów sanitarnych i studzienek rewizyjnych, a także powykonawczą inspekcję telewizyjną kanałów. Podano, że w ramach przedmiotu zamówienia wykonawca zobowiązany jest do dostarczenia wszystkich materiałów oraz kompleksowej realizacji wszystkich robót zgodnie z zatwierdzonym projektem, niezależnie od tego czy były ujęte w przedmiarze robót.
Przy ocenie przetargowych ofert pod uwagę brane będą dwa kryteria: ceny (80%) oraz okresu gwarancji (20%). Zamawiający określił, że prace mają rozpocząć się na samym początku 2020 r. i potrwać 12 miesięcy.
Źródło: SKO-EKO
W Gminie Skoczów są około 132 km sieci i podłączeń kanalizacyjnych, z czego 68 km w samym Skoczowie. Jak czytamy na internetowej stronie zamawiającego, sieci kanalizacyjne na terenie miasta są najstarsze w gminie, co za tym idzie, mocno wyeksploatowane, w związku z czym wykazują nieszczelności. Spowodowane jest to znacznym ich wiekiem oraz faktem, że wykonywane były w starych technologiach, które nie mogły zapewnić 100% szczelności, chodzi tu głownie o rurociągi wykonane z rur kamionkowych i betonowych.
Przeczytaj także: Bezwykopowy remont największej magistrali wodociągowej w Lublinie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.