• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Blisko 20 przekroczeń bezwykopowych na budowie gazociągu Polska–Słowacja

Przewiert pod rzeką Sanoczek będzie miał około 1 km długości


Opublikowano: 22-07-2019 Źródło: Budimex, Gaz-System

Podpisano umowę na budowę 59-kilometrowego odcinka gazociągu Strachocina–granica Polski. To początek budowy w naszym kraju rurociągu, który połączy systemy przesyłowe Polski i Słowacji. Budowa będzie kosztować niemal 521,5 mln zł netto. Zadanie zrealizuje konsorcjum firm Budimex S.A. oraz Mostostal Kraków S.A.


Budowa gazociągu DN1000 od m. Strachocina do granicy ze Słowacją. Fot. Budimex Budowa gazociągu DN1000 od m. Strachocina do granicy ze Słowacją. Fot. Budimex

Zgodnie z umową, gazociąg wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi ma być gotowy za 31 miesięcy. Wybudowany zostanie na terenie woj. podkarpackiego w gminach Sanok, Bukowsko oraz Komańcza.

Gazociąg Strachocina–granica RP. Źródło: Gaz-System Gazociąg Strachocina–granica RP. Źródło: Gaz-System

Będzie to gazociąg wysokiego ciśnienia o długości około 59 km i średnicy DN1000 oraz ciśnieniu roboczym 8,4 MPa. Poza tradycyjnymi metodami do jego budowy (by przekroczyć różnego rodzaju przeszkody naturalne lub infrastrukturalne) wykorzystane zostaną także rozwiązania bezwykopowe: HDD (ang. Horizontal Directional Drilling), Direct Pipe oraz mikrotunelowanie.

W celu przejścia pod elementami infrastruktury drogowej i komunalnej oraz ciekami wodnymi zostanie wykonanych około 20 mniejszych przekroczeń bezwykopowych, o łącznej długości 885 m oraz przewiert podziemny pod rzeką Sanoczek na głębokości około 50 m i długości około 1 km - wyjaśnia Artur Zawartko, wiceprezes spółki Gaz-System. Dodaje, że trasa gazociągu przebiega przez tereny górzyste, gdzie przewyższenie od punktu początkowego na węźle Strachocina do punktu końcowego, czyli granicy Polski, wynosi 337 m. Na trasie gazociągu zaprojektowano także wykonanie dwóch zespołów zaporowo-upustowych w m. Płonna oraz Nowy Łupków. Budowa ma być prowadzona także na obszarach zagrożonych ruchami geodynamicznymi, dlatego osuwiska zabezpieczane będą przy użyciu mikropali stabilizujących.


Stronami całego projektu są Gaz-System S.A. i Eustream a.s, czyli polski i słowacki operator systemu przesyłowego. 18 września 2018 r. na Słowacji rozpoczęła się budowa gazowego połączenia międzysystemowego Polska–Słowacja. Dwukierunkowy interkonektor połączy słowacką tłocznię gazu w miejscowości Veľké Kapušany z węzłem gazu w Strachocinie. W Polsce znajdzie się fragment tego gazociągu o długości około 59 km. Z kolei jego całkowita długość to 164 km.

Gazociąg Polska–Słowacja to element koncepcji Korytarza Północ–Południe, mającego połączyć sieci przesyłowe krajów Europy Środkowej oraz Południowo-Wschodniej. Zgodnie z zamierzeniami, korytarz połączy terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG na chorwackiej wyspie Krk (Adria LNG) i być może z gazociągiem Nabucco, z którego budowy zrezygnowano w 2013 r.

Przeczytaj także: Budowa Baltic Pipe – jak powstaną wyjścia na ląd?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!