Oferta konsorcjum firm Budimex S.A. oraz Mostostal Kraków S.A. została uznana za najkorzystniejszą w przetargu na budowę gazociągu DN1000 Strachocina–granica Polski, poinformował w komunikacie Budimex.
Budowa gazociągów w Polsce. Fot. nostal6ie/Shutterstock
- Gazociąg Polska–Słowacja to element koncepcji Korytarza Północ–Południe
- Po stronie polskiej znajdzie się fragment gazociągu o długości około 59 km
- Celem budowy jest zabezpieczenie dostaw gazu w sytuacjach kryzysowych
Liderem konsorcjum jest Budimex (94,46% udziału), a partnerem Mostostal Kraków (5,54%). Gazociąg Strachocina–granica Polski (ciśnienie robocze: 8,4 MPa) ma stanowić połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji. W ramach inwestycji powstanie też infrastruktura niezbędna do obsługi gazociągu, w tym tłocznia gazu w Strachocinie. Koszt realizacji tego zadania konsorcjum oszacowało na niemal 521,5 mln zł netto. Gazociąg ma być gotowy w ciągu 31 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Trasa rurociągu przebiegać będzie w województwie podkarpackim przez gminy: Sanok, Bukowsko oraz Komańcza.
18 września 2018 r. po stronie słowackiej rozpoczęła się budowa gazowego połączenia międzysystemowego Polska–Słowacja. Dwukierunkowy interkonektor połączy słowacką tłocznię gazu w miejscowości Veľké Kapušany z węzłem gazu w Strachocinie. W Polsce znajdzie się fragment tego gazociągu o długości około 59 km. Z kolei jego całkowita długość to 164 km.
Gazociąg Polska–Słowacja – trasa. Źródło: Gaz-System
Celem budowy gazociągu Polska–Słowacja jest m.in. zabezpieczenie dostaw gazu w sytuacjach kryzysowych oraz zmniejszające się możliwości dostaw od strony Ukrainy. Gazociąg Polska–Słowacja to element koncepcji Korytarza Północ–Południe, mającego połączyć sieci przesyłowe krajów Europy Środkowej oraz Południowo-Wschodniej. Założeniem jest, by korytarz połączył terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG na chorwackiej wyspie Krk (Adria LNG) i być może z gazociągiem Nabucco, z którego budowy zrezygnowano w 2013 r.
Za inwestycję po stronie polskiej odpowiada spółka Gaz-System.
Przeczytaj także: Unijne wsparcie dla budowy Baltic Pipe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.