Jak wynika z informacji agencyjnych, w lipcu 2019 r. zakończono prace wiertnicze w ramach projektu budowy rurociągu paliwowego relacji Paradip–Hyderabad dla Indian Oil Corporation Ltd. Hinduski koncern naftowy zatrudnił do tego projektu spółkę wiertniczą Dezhou Shengli Pipeline Crossing Engineering India.
Fot. tomas/Adobe Stock
Prace polegały na wywierceniu otworu o długości 3100 m pod dnem rzeki Godavari w rejonie miasta Rajahmundry w stanie Andhra Pradesh. Na mocy podpisanej umowy wykonawca zmobilizował w styczniu br. dwa urządzenia wiertnicze i w ciągu pięciu miesięcy wywiercił otwór z wykorzystaniem techniki Intersect. Dwa otwory o długościach odpowiednio 2200 i 900 m zostały połączone na głębokości około 20 m pod dnem rzeki. Następnie zintegrowany otwór został poszerzony do średnicy 24” (610 mm). Po uzyskaniu pozytywnych danych z marszu kalibracyjnego rurociąg o średnicy 16” (406 mm) został z powodzeniem zainstalowany.
Jest to najdłuższa jak dotąd instalacja paliwowa o tej średnicy wykonana w Indiach. W prace nad tym zadaniem zaangażowanych było 80 osób z firmy wiertniczej. Rurociąg posłuży do transportu 4,5 mln ton rocznie gotowych produktów petrochemicznych z rafinerii Paradip i będzie jednym z najdłuższych w regionie. Całkowita długość magistrali rurociągowej wynosi 723 km.
W trakcie budowy wykonano szereg bezwykopowych przekroczeń rzek, kanałów, dróg i linii kolejowych. Przekroczenie rzeki Godavari było zarazem najdłuższym i najtrudniejszym z nich ze względu na napotkane warunki geologiczne. Głębokie położenie rurociągu pod dnem rzeki zapewni długoletnią i bezpieczną jego eksploatację, niwelując potencjalny wpływ częstych w tym regionie stanów powodziowych. Dotychczasowe instalacje rurowe prowadzone przez Godavari w tym rejonie były posadowione na specjalnych mostach.
Przeczytaj także: Nowa magistrala ściekowa w 1 dzień? Tylko bezwykopowo
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.