Było to spotkanie przedstawicieli firm i przedsiębiorstw związanych z branżą wod-kan. Na otwarciu gości przywitał Tomasz Kurasiński, burmistrz miasta.

Jednym z prelegentów był prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski z Politechniki Warszawskiej, który wygłosił referat pt. „Sieci kanalizacyjne w Polsce w latach 2010–2015 – rozwiązania materiałowe i ich awaryjność w świetle danych z eksploatacji“.

Jak zauważył, przyczyn awarii rurociągów jest wiele, jednak nie można uznawać, że to wina jedynie złego wykonawstwa lub nieodpowiednich materiałów, bo o wiele częściej ich przyczyną jest ludzka beztroska. Nierzadko w studzienkach kanalizacyjnych znaleźć można cegły, gruz czy kamienie; zdarza się również, że wylewany jest do nich asfalt. Naturalnym jest więc, iż rury nie wytrzymują obciążenia, zatykają się i ulegają awarii – mówił prof. Kwietniewski.

Ponadto mówił o tym, że należałoby stworzyć strategiczny program rozpoznawania stanu technicznego infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej na szczeblu krajowym, co pozwoliłoby na prowadzenie wspólnej strategii odnowy rurociągów. Aktualnie takie plany są opracowywane i wdrażane, ale jedynie na skalę lokalną – tłumaczył.


Prof. Kwietniewski przywołał cztery kategorie odnowy rurociągów: wymianę tradycyjną, bezwykopową, renowację i rekonstrukcję. Należy przeprowadzić kompleksową ocenę stanu rury i rozważyć wszystkie dostępne opcje. Żadna z metod nie powinna zostać wykluczona już na początku, ponieważ konieczne jest dopasowanie rozwiązania do zaistniałych uszkodzeń – wyjaśniał.


Z kolei o budowie sieci wod-kan finansowanej przez wykonawcę w oparciu o formułę PPP (partnerstwa publiczno-prywatnego) opowiadała Anna Danek z firmy Terlan. Duże zainteresowanie wzbudził również m.in. wykład Beaty Dąbek pt. „Szefie nie rób wszystkiego sam – jak umiejętnie delegować zadania?“.

Jedną z atrakcji dla uczestników był też pokaz na żywo, który przygotowała firma MC-Bauchemie. Zaprezentowano, jak przeprowadzić renowację studzienki kanalizacyjnej metodą natrysku chemią budowlaną.

W trakcie drugiego dnia zorganizowano m.in. spartakiadę wodociągowca – kilka drużyn rywalizowało ze sobą w różnych dyscyplinach. Każda drużyna została też nagrodzona przez sponsorów wydarzenia. Na koniec zorganizowana została również wycieczka, podczas której uczestnicy mieli okazję zwiedzać obiekty techniczne.

Organizatorami wydarzenia były firmy: Aeon, Haba-Beton, JML-Industry, Terlan, Else, MC-Bauchemie, Sejscom, a patronat medialny sprawowała m.in. „Inżynieria Bezwykopowa".

Zobacz galerię z Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągowo-Komunalnych Miast i Wsi w Zbąszyniu