W Kielcach renowacji poddanych zostanie w sumie 17 odcinków kanalizacji deszczowej o łącznej długości ponad 0,5 km. W 15 przypadkach renowacja zostanie przeprowadzona w technologii CIPP (ang. Cured in Place Pipe) z zastosowaniem wykładziny utwardzonej na miejscu - chodzi o przewody o średnicach DN400 (257 m) i DN300 (156 m). W przypadku dwóch pozostałych odcinków zastosowane będą krótkie moduły rurowe o średnicy DN300 (90 m).


Szansę na uzyskanie zamówienia będą miały tylko te firmy, które m.in. w ciągu minionych pięciu lat od dnia złożenia oferty do MZD, a jeżeli działają krócej - w tym czasie, wykonały minimum jedną bezwykopową renowację metodą CIPP z wykorzystaniem elastycznej wykładziny filcowej nasączanej żywicami poliestrowymi, utwardzanej pod wpływem gorącej wody lub pary.

Zainteresowane przedsiębiorstwa w dorobku muszą mieć też jedną bezwykopową renowację metodą krakingu statycznego (kruszenie starego rurociągu i wciąganie krótkich modułów rurowych o tej samej średnicy lub większej). 

Przy podejmowaniu decyzji MZD będzie kierować się dwoma kryteriami: cena (60%) i gwarancja (40%), przy czym minimalny akceptowalny okres gwarancji to 120 miesięcy. Maksymalny to z kolei 156 miesięcy.

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach jest zarządcą dróg publicznych oraz dróg wewnętrznych stanowiących własność Gminy Kielce, leżących w granicach Kielc, oraz miejskiej sieci kanalizacji deszczowej i systemu odwodnienia miasta.

Jedne z głównych zadań MZD to opracowywanie projektów planów rozwoju sieci drogowej i właśnie sieci kanalizacji deszczowej.

Powstaje otwarta kanalizacja

A jak w ogóle polskie miasta radzą sobie z gospodarką wodami opadowymi i roztopowymi? M.in. o tym, podczas zorganizowanej przez Wydawnictwo INŻYNIERIA II Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi, dyskutowali przedstawiciele polskich miast – m.in. Warszawy, Krakowa, Poznania, Katowic, Rumi, Bydgoszczy. Impreza odbyła się w dniach 13-14 września br. w Zakopanem.

Pierwsze działania związane z gospodarowaniem deszczówką podjęła już Rumia, czyli stosunkowo niewielkie miasto położone w woj. pomorskim.

- Funkcjonujące w mieście rowy melioracyjne stopniowo przekształcane są w otwartą kanalizację deszczową. To jest proces płynny. Znaczna ilość rowów istnieje tylko w dokumentach, a w terenie nie ma już po nich śladu. Zaczynamy to porządkować. Na poziomie technicznym wszystko jest uregulowane. Istnieje wydział inżynierii, który jest odpowiedzialny za bieżące naprawy, czyszczenie. Do tej pory brakowało podejścia całościowego do tego typu inwestycji – tłumaczył Paweł Dąbrowski z miejscowego magistratu.

A jak z kłopotem radzą sobie np. w stolicy? O tym przeczytasz TUTAJ

W dniach 11-12 stycznia 2018 r. w Gdańsku odbędzie się II Konferencja „CIPP Technology Days”, organizowana przez Wydawnictwo INŻYNIERIA. W programie znajdzie się m.in. panel dyskusyjny poświęcony tematyce związanej z technologią renowacji sieci wykładzinami utwardzanymi na miejscu. Zapraszamy do udziału!

Przeczytaj także: pod Rynkiem Głównym w Krakowie wykonano przewiert sterowany