Nowy plan nakłada na Wodociągi konieczność sfinalizowania obecnych zadań oraz kontynuację dalszych inwestycji – budżet, któryt ma na to pozwolić w okresie kolejnych czterech lat szacowany jest na 93 mln zł. 

Przedstawiony plan to konsekwencja naszej polityki dotyczącej wymiany sieci wod-kan dla mieszkańców – powiedział Silbert. Od 2010 r. realizowany jest w mieście projekt kanalizacyjny, który doczekał się już sześciu edycji. Od tego czasu, za blisko 320 mln zł, Wodociągi wybudowały i zmodernizowały ponad 150 km sieci dla 15 tys. jaworznian.

W ramach poprzedniego planu zmodernizowano również takie obiekty techniczne jak ujęcia wód głębinowych, zbiorniki wody na Warpiu czy oczyszczalnię ścieków. Powstało też nowoczesne ujęcie wody pitnej Piaskownia. Uruchomienie tego ujęcia pozwoliło obniżyć cenę wody, która od 2014 r. utrzymuje się na tym samym poziomie. Ten plan to nasza konkretna wizja, cel dla dalszego rozwijania Jaworzna, jego dzielnic i dbania o środowisko – wyjaśnił prezydent miasta. 

Wodociągi stawiają na ekologię

Choć komfort mieszkańców jest dla wodociągowców ważny, budowa nowych odcinków kanalizacji i podłączenie do niej nowych dzielnic i mieszkańców ma też na celu ochronę warstw wodonośnych i gruntów. Ponadto w planach przedsiębiorstwa znajduje się również utworzenie na terenie Jaworzna komputerowego modelu sieci wodociągowej, który pozwoli zarządzać i sterować (manualnie i automatycznie) m.in. produkcją wody. 


Aktualnie prace budowlane prowadzone są m.in. w Byczynie i w Jeleniu Łęgu; w przeciągu najbliższych lat powstaną jednak również nowe fragmenty sieci wodociągowej w dzielnicach: Wilkoszyn, Jeziorki, Cezarówka Górna i Dolna. Długość sieci zostanie tym samym zwiększona z 615 km do 621 km – obiecał prezes Wodociągów Jaworzno sp. z o. o. Józef Natonek.


Finansowanie wszystkich projektów zostanie oparte w większości na środkach zewnętrznych, jednak planowane jest też sięgnięcie do środków własnych przedsiębiorstwa.

Przeczytaj także: W Krakowie wybudują 264 km sieci wod-kan w pięć lat