• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Targi IFAT 2018: spotkanie nie tylko dla branży wod-kan

Opublikowano: 14-05-2018 Źródło: IFAT

W dniach od 14 do 18 maja br. odbywały się targi IFAT – międzynarodowe wydarzenie obejmujące takie zagadnienia, jak: gospodarowanie wodą, ściekami, odpadami i surowcami. Organizatorzy ponownie zaprosili wystawców i gości do budynku Messe München w Monachium (Niemcy): przybyło aż 3305 wystawców, w tym firmy z Polski, a także ponad 141 tys. odwiedzających. Na targi wybrali się również przedstawiciele Wydawnictwa INŻYNIERIA.


Targi IFAT 2018. Fot. Quality Studio Targi IFAT 2018. Fot. Quality Studio

Ponad połowa odpadów w Niemczech to pozostałości inwestycji budowlanych i prac rozbiórkowych. Każdego roku w tym kraju zbieranych jest około 210 mln ton takich śmieci.

Dlatego utylizacja odpadów była jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas targów IFAT 2018. Otwarciu wydarzenia towarzyszyli m.in. Svenja Schulze, federalny minister środowiska, ochrony natury i bezpieczeństwa nuklearnego oraz bawarski minister środowiska i ochrony konsumentów, dr Marcel Huber.

Połączone cyfrowo pompy, pojemniki na odpady z czujnikami, nowoczesne rury i sprzęt do ich monitoringu – to tylko niewielka część nowych rozwiązań, które przedstawiono podczas targów IFAT 2018. Zainteresowanie nowymi technologiami było ogromne: liczba uczestników wzrosła od poprzedniej edycji o 7%, a wystawców – o 4%. Spowodowała je, jak podkreślają organizatorzy, wzrastająca świadomość konsumentów.

 

Fot. Quality Studio Fot. Quality Studio

Coraz więcej firm i przedsiębiorstw publicznych staje w obliczu szczególnych wyzwań związanych ze zmianami środowiskowymi – wyjaśnia Stefan Rummel, dyrektor zarządzający Messe München.

Zainteresowanie było tak duże, że organizatorzy postanowili zwiększyć powierzchnię wystawienniczą (o dwie nowe sale wystawiennicze, C5 i C6) oraz zoptymalizować układ hal: sektor wodociągowo-kanalizacyjny ulokowano w zachodnich korytarzach centrum wystawowego, a sektor odpadów i surowców wtórnych znalazł się we wschodniej części.

Uruchomiono również trzy obszary specjalne:

  • platforma „experience.science.future” w hali B4 dla branżowych liderów i młodych talentów;
  • przestrzeń w hali C5, w której odbędą się prelekcje specjalistów z zakresu zrównoważonego budownictwa drogowego;
  • platforma dotycząca dobrych praktyk w zakresie ekonomii obiegu zamkniętego (hala B4).

Konieczność szukania nowoczesnych rozwiązań dotyczy całego świata. Na podstawie ostatnich targów można odnotować, że ze wspólnej platformy wymiany doświadczeń, jaką stanowi IFAT, korzysta coraz więcej gości spoza Europy, m.in. z Japonii, Rosji, Australii, Chin i Słowenii.

Firmy z branży bezwykopowej na targach IFAT 2018

Wśród technologii, które wspierają ochronę środowiska, znajdują się również bezwykopowe metody budowy i renowacji rurociągów. W Monachium odwiedzający mieli możliwość zapoznania się m.in. z nowymi produktami wykorzystywanymi do budowy i renowacji infrastruktury podziemnej, takimi jak rury – zarówno te o małych, jak i o wielkich średnicach, wykładziny do renowacji metodą CIPP (ang. Cured In Place Pipe) oraz sprzęt do ich szybkiego utwardzenia, a także z maszynami służącymi do budowy przewodów podziemnych czy ze sprzętem wykorzystywanym do ich inspekcji.

Między inymi na targach IFAT 2018 odbył się premierowy pokaz wyjątkowego pojazdu ciśnieniowego firmy Kroll Hellmers. Samochód, który powstał na bazie ciągnika Mercedes Benz, w swojej ofercie posiada polska spółka Sezam Instal. Wysięgnik pojazdu obraca się o kąt dwa razy 90 stopni, który ponadto może być zwiększony do 230 stopni. Jego zasięg, dzięki dodatkowemu ramieniu hydraulicznemu, to nawet 7 m. Pod tym względem pojazd osiąga najlepszy wynik wśród wszystkich samochodów wysokociśnieniowych oferowanych na europejskim rynku.

Po raz siódmy na monachijskich targach pojawiła się firma HABA-Beton. Na rynku polskim szczególnie popularnym produktem tej firmy są rury jajowe z wykładziną PEHD (lub bez wykładziny), o przekrojach od 300 x 450 mm do 1600 x 2400 mm. Cechują się one unikalnym kształtem: są wąskie na dole, a szerokie na górze, dzięki czemu podczas przepływu ścieków następuje samoistne ich oczyszczanie. Dużym powodzeniem cieszą się również rury przeciskowe oraz stosowane do instalacji w technologii mikrotunelowania. Na niemieckim rynku producent ten jest także jednym z liderów pod względem dostarczania produktów związanych z nietypowymi, indywidualnymi zamówieniami (np. dot. zbiorników nawodę pitną czy profili ramowych).

W gronie ponad 3,3 tys. wystawców znalazł się rónież producent SAERTEX multiCom®, który zaprezentował nowość: pierwszą na świecie wykładzinę utwardzaną za pomocą promieniowania UV, wzmocnioną włóknem szklanym, przeznaczoną do renowacji rurociągów wody pitnej – SAERTEX-LINER® H2O. Na stoisku pokazywano również inne, warte uwagi wykładziny: m.in. SAERTEX-LINER® Premium – pierwszy na świecie rękaw z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym ze szczelną styrenową powłoką wewnętrzną, a także wykładzinę do renowacji rurociągów ciśnieniowych, SAERTEX-LINER® Pressure. W prezentowanej ofercie znalazł się również SAERTEX-LINER® mulitFlex 4.0, produkt przeznaczony do bezwykopowej renowacji kanałów przyłączy domowych. 

W trakcie wydarzenia swoje rozwiązania dla branży wod-kan prezentowała również firma Ipek: przywiozła do Monachium m.in. kamerę Inspection: nowinkę techniczną, pozwalającą na bezpośredni podgląd rurociągu podczas wykonywania czyszczenia przy wykorzystaniu samochodu czyszczącego. Działa bezprzewodowo i w czasie rzeczywistym. Jest kompatybilna z pozostałymi urządzeniami firmy. Pokazano też małą kamerę Quick View, dzięki której można ominąć etap wejścia do kanału przez pracowników, czy też konieczność mierzenia gazów. Kamera posiada 10-metrową lancę oraz bardzo silne źródło światła. Obydwa urządzenia mogą przesyłać dane do chmury i łączyć się z komputerami.

Przeczytaj także: Używamy za dużo plastiku? Indie wprowadziły zakaz

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia