Zaplanowano m.in. budowę zbiorników retencyjnych umożliwiających efektywną pracę GOŚ ŁAM w okresach deszczowych. Zmodernizowane zostaną urządzenia oczyszczania mechanicznego (węzła piaskowego) oraz instalacja odwadniania osadów pościekowych. Ponadto w części oczyszczalni zastosowana zostanie nowa technologii oczyszczania ścieków.

Powstanie instalacja termicznej hydrolizy osadu z usuwaniem azotu i odzyskiem fosforu z odcieków, co oznacza mniej substancji organicznych w osadach. Do tego dzięki hydrolizie termicznej oczyszczalnia będzie produkować więcej biogazu, a w efekcie energii elektrycznej wykorzystywanej na własne potrzeby.


Modernizacja Grupowej Oczyszczalni Ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej ma potrwać do końca 2022 r.

Jak czytamy w komunikacie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oczekiwanym efektem ekologicznym, który ma zostać osiągnięty do końca grudnia 2023 r., będzie uzyskanie suchej masy komunalnych osadów ściekowych poddawanych procesom przetwarzania w ilości 25,80 tys. ton/rok.

W Grupowej Oczyszczalni Ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej procesowi oczyszczania poddawanych jest 51% wszystkich ścieków woj. łódzkiego.

Przeczytaj także: Nowy zbiornik biogazu w bielskiej oczyszczalni