Łącznie w ramach pierwszego kierunku wybudowano 5 km sieci wodociągowej oraz 10 km kanalizacji tłocznej wraz z trzema przepompowniami, w tym jedną centralną – pneumatyczną w Głogowie. Realizacja tego zakresu zadania kosztowała 5 mln zł.

Dostawy wody do Brzozówki i odbiór ścieków z centralnej nowej przepompowni zbudowanej w Głogowie już się rozpoczęły. Jesienią zostaną oddane instalacje w kierunku Osieka.


Dziękuję za szansę uczestniczenia w unowocześnianiu gminy Obrowo. Działania te są podejmowane w głównym celu: dla zadowolenia i lepszej jakości życia mieszkańców gminy. W Toruniu bardzo ważne jest dla nas dobre sąsiedztwo i jego realne przykłady. Zależy nam na tworzeniu rozwiązań, które będą efektywne dla wszystkich: producentów, odbiorców i użytkowników. Przedsięwzięcie takie ma również swoje ekonomiczne uzasadnienie: koszty stałe Toruńskich Wodociągów rozkładają się lepiej dzięki takim inwestycjom – wyjaśnia, cytowany w komunikacie, Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Łącznie na dobę gmina Obrowo deklaruje odbiór około 1000 m3 wody i dostawę podobnej ilości ścieków.

Jako gmina zyskaliśmy bardzo dużo. Budowa magistrali wodociągowej i kanalizacyjnej przez Toruńskie Wodociągi pomoże rozwiązać problemy, które mogłyby się pojawić w przyszłości, takie jak brak wody czy niskie ciśnienie wody. Jeśli chodzi o ścieki i budowę kolektora ściekowego, gmina zaoszczędziła środki: nie musimy bowiem modernizować ani rozbudowywać oczyszczalni w Dobrzejewicach czy też rozbudowywać oczyszczalni w Osieku – dodaje wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

Wykonawca całego zadania to firma Skanska, a projektant – toruńskie biuro Melbud.

Toruńskie Wodociągi, poza Toruniem, w wodę zaopatrują także m.in. gminę Lubicz, Wielką Nieszawkę, Złąwieś Wielką, Inowrocław, gminę Obrowo, Łysomice. Z wielu miejsc spółka odbiera także ścieki, które są oczyszczane w toruńskiej oczyszczalni.

Przeczytaj także: Ponad 330 mln litrów wody dziennie dla aglomeracji warszawskiej