W Radomiu, przy ul. Struga, w pobliżu Placu Jagiellońskiego, stanęły dwie zielone wiaty przystankowe. Roślinność, która „spływa” z obiektów infrastruktury transportowej, ma być nawadniana deszczówką. Dzięki temu władze miasta chcą pokazać, jak umiejętnie gospodarować wodami opadowymi i radzić sobie z postępującymi zmianami klimatu, a przy tym redukować zanieczyszczenie powietrza.
Zielona wiata przystankowa w Radomiu. Fot. Radom.pl
To kontynuacja zmian na Placu Jagiellońskim. Wiaty usytuowane w tym miejscu to niewielka rzecz, ale ciesząca oko. Zostały zaprojektowane specjalnie dla nas. Ich dachy są porośnięte rozchodnikiem. Zieleń pojawiła się także na tylnych ścianach wiat. Zadaszenia są zaopatrzone w specjalny system odwodnienia, którego znaczna część jest schowana pod ziemią – mówi wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak.
Porastająca wiaty zieleń ma nie tylko zmniejszyć odpływ deszczówki, ale także obniżyć temperaturę powietrza, co dla pasażerów komunikacji miejskiej, oczekujących na pojazd, będzie miało spore znaczenie choćby latem.
Zielona wiata przystankowa w Radomiu. Fot. Radom.pl
Projekt jest częścią realizacji programu LIFE, w ramach którego w mieście powstają także m.in. oczka wodne i ogrody deszczowe. Radom realizuje w tym zakresie także większe projekty, w tym oczyszczanie zalewu na Borkach, meandryzację kilkusetmetrowego odcinka rzeki Mlecznej oraz budowę zbiornika wodnego na osiedlu Nad Potokiem.
Przeczytaj także: Gospodarowanie deszczówką w obliczu nowego prawa wodnego
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.