Lotnisko Kraków-Balice szykuje się do wprowadzenia nowatorskiej technologii wykorzystywanej do oczyszczania wód opadowych odprowadzanych z terenu portu. Cały system zostanie docelowo połączony z istniejącą infrastrukturą kanalizacyjną oraz naturalnym zbiornikiem wodnym. Takie rozwiązanie wdrożono do tej pory tylko w dwóch miejscach na świecie.
Kraków Airport. Fot. Wojciech Pomper / Facebook.com/KrakowAirport
Instalacja wykorzysta opatentowaną technologię opartą na systemie MBBR (ang. Moving Bed Bioreactor). Wykorzystuje ona tzw. złoże zawieszone, które łączy atuty procesy osadu czynnego oraz procesów, podczas których sięga się po biofilm porastający zraszane złoża. Zbiorniki procesowe pracują w trybie ciągłym bez potrzeby płukania, w których nie występuje zjawisko zatykania się złoża biologicznego. Biofilm porasta kształtki wykonane z polietylenu lub polipropylenu, które są utrzymywane w stałym ruchu poprzez napowietrzanie lub mieszanie – wyjaśnia Kraków Airport.
Zanim wykonawca przystąpi do prac nad wdrożeniem technologii, próbki wód opadowych pobranych z terenu lotniska zostaną przetransportowane do laboratorium VWT Anox Kaldnes w szwedzkim Lund. Po ich zbadaniu powstanie dokumentacja umożliwiająca przystąpienie do prac projektowych. W ich wyniku powstanie projekt instalacji oczyszczającej zanieczyszczone wody pochodzące z procesu odladzania samolotów i drogi startowej. Na etapie wykonawstwa nowy obiekt zostanie połączony z obecną infrastrukturą wód opadowych oraz Potokiem Olszanickim – długim na 4 km ciekiem wodnym, który wypływa z Balic w kierunku węzła na autostradzie A4 i dalej w stronę Rudawy.
Port lotniczy k. Krakowa będzie pierwszym w Polsce i trzecim na świecie, które wprowadzi tę innowacyjną technologię. Do tej pory wdrożono ją jedynie na lotniskach w Londynie oraz Oslo.
Na terenie lotniska trwają także inne prace wynikające z planu inwestycyjnego portu. Na początku czerwca uruchomiono m.in. nowy fragment płaszczyzny postojowej samolotów (powierzchnia: około 2,1 ha). Powstała nowa, wewnątrzpłytowa droga kołowania S, a także stanowiska postojowe dla samolotów o kodzie referencyjnych C (i numerach 22, 23 i 24). Zimą nowa część płaszczyzny postojowej ma być wykorzystywana do odladzania statków powietrznych, a środki służące do odladzania będą zbierane za pomocą sieci odwodnień liniowych i następnie odprowadzane do zamkniętych, zlokalizowanych w rejonie stacji transformatorowej, zbiorników.
Kraków Airport jest drugim pod względem liczby obsługiwanych pasażerów lotniskiem w Polsce. Port powstał w 1964 r., a jego przepustowość szacowana jest na około 8 mln pasażerów/rok. W ub.r. odprawił ponad 6,7 mln osób. Powierzchnia lotniska wynosi 310 ha. Zarządza nim spółka Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice.
Zobacz także: Lotniska w Polsce [ranking]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.