W Polsce coraz częściej jesteśmy świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, jak m.in. ulewne deszcze, których skutkiem są podtopienia. Tak samo jest we Wrocławiu, dlatego w stolicy Dolnego Śląska ruszył dotacyjny, pilotażowy program Złap deszcz.
Fot. caneren/Adobe Stock
- Wody opadowe i roztopowe można wykorzystać np. do podlewania ogródka
- Lokalna retencja to mniejsze koszty obsługi kanalizacji
- Zwiększenie ilości roślinności wpływa na ograniczenie zjawiska miejskiej wyspy ciepła
Celem programu jest zwiększenie naturalnej retencji na terenie Wrocławia. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na budowę systemów do zatrzymywania i wykorzystywania wody opadowej, mają szansę na dotacje. W ramach programu można m.in. założyć ogród deszczowy, czy wybudować muldę lub studnię chłonną, albo zdecydować się np. na podziemny lub naziemny zbiornik na wodę opadową. Zresztą, sposobów na zatrzymanie deszczówki jest wiele.
Wyliczono, że w trakcie 10-minutowych opadów deszczu z dachu o powierzchni 120 m2 można zebrać około 180 litrów wody. Jak przypominają organizatorzy, każdy „złapany” litr wody opadowej zmniejsza ryzyko podtopień, powodzi oraz suszy. Ponadto wykorzystywanie wody z deszczu w miejscu jej opadu odciąża kanalizację, obniżając koszty jej utrzymania. Może ograniczyć też, aż o 50%, zużycie wodny pitnej. Zmieniający się klimat sprawia, że coraz częściej jesteśmy świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, od ulewnych deszczy, po długotrwałe susze. W mocno rozbudowanych miastach generuje to problemy nadmiernego nagrzewania oraz braku wody dla roślin, coraz mniej wody też wsiąka w ziemię. Dlatego proponujemy mieszkańcom program, który z jednej strony jest rozwinięciem idei zero waste, którą promujemy w naszym mieście, ale również wyjściem naprzeciw postępującym zmianom klimatu – mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.
Ile zużywamy wody? Źródło: www.inzynieria.com
Program Złap deszcz wystartował dziś, 2 sierpnia 2019 r. Można ubiegać się o sfinansowanie 80% wydatków związanych z realizacją danego zadania, maksymalnie 5 tys. zł. Wszystkiego o programie dowiesz się TUTAJ.
W Zakopanem, w dniach 4–6 września br., Wydawnictwo INŻYNIERIA zorganizuje IV Konferencję „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi” (GWOR). W trakcie spotkania zaplanowano wystąpienia wielu branżowych ekspertów. Tematyka konferencji obejmuje takie zagadnienia, jak m.in. projektowanie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi, globalne ocieplenie a wody opadowe – fakty i mity czy nowoczesne technologie budowy, utrzymania oraz eksploatacji systemów odprowadzania wód opadowych i roztopowych. Uczestnicy konferencji będą starać się odpowiedzieć także na pytanie, dlaczego warto edukować mieszkańców w tematyce wód opadowych.
Szczegółowe informacje na temat Konferencji GWOR oraz formularz rejestracyjny znajdziesz na stronie www wydarzenia.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.