Temat gospodarowania deszczówką łączy w sobie kwestie zmian klimatu, powodzi, suszy, planowania przestrzennego, gospodarki w zakresie zieleni, melioracji, kanalizacji, retencjonowania, oczyszczania, prognozowania opadów i wielu innych. Wszystkie te czynniki przekładają się bezpośrednio na bezpieczeństwo, stabilność i jakość życia mieszkańców, dlatego trzeba uznać wody opadowe za zagadnienie o wysokiej społecznej wrażliwości. Zaniedbanie tego tematu może bardzo negatywnie wpłynąć nie tylko na życie i dobrostan jednostek, ale całych społeczności.

Nie bez znaczenia jest też fakt, iż wyżej wymienione kwestie mają swój konkretny wymiar ekonomiczny: zarówno pod względem koniecznych inwestycji bądź zysków, ale i pod względem konsekwencji ewentualnych zaniechań. W skrócie: musimy wiele jeszcze wydać środków na budowę infrastruktury deszczowej, ale ewentualne opóźnienia w realizacji tego typu projektów mogą doprowadzić do katastrofalnych skutków (takich jak powodzie), które będą generować ogromne straty również materialne.

Choć wiele się dzieje w zakresie budowy systemów zagospodarowania wód opadowych, optymalny system gospodarowania deszczówką jeszcze nie istnieje. Jaki jednak miałby być?

Docelowe systemy wymagają ujęcia holistycznego, uwzględnienia ogromnej liczby kryteriów, pogodzenia czasem rozbieżnych celów różnych interesariuszy. Inwestycje stanowiące trzon systemu muszą być bardzo starannie przemyślane i przygotowane, bowiem raz przyjętych kierunków i rozwiązań w praktyce nie będzie można odwrócić. To ogromne i odpowiedzialne wyzwanie. Dotychczas menedżerowie gospodarki wodnej w Polsce praktycznie nie mieli narzędzia wspomagającego ich w podejmowaniu tak złożonych strategicznych decyzji inwestycyjnych i organizacyjnych. Dzisiaj już mają – dedykowaną temu zagadnieniu Analizę Wielokryterialną Systemu Wodnego (AWSW-17) uwzględnia wszystkie istotne elementy wpływające na procesy inwestycyjne tak, że zapewnia 100% pewność realizowalności i efektywności kosztowej przyjętych rozwiązań w zgodzie ze środowiskiem, oczekiwaniami społecznymi, minimalizując przy tym ewentualność błędu czy niedoszacowania kosztów.

O budowie optymalnego systemu gospodarowania deszczówką więcej opowie podczas IV Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi (4–6 września, Zakopane) Witold Sumisławski – właściciel firmy doradczej SU-MAN, menedżer o wieloletnim doświadczeniu w zarządzaniu sektorem publicznym i prywatnym. Specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym i operacyjnym w gospodarce wodnej na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym.

Zapraszamy na stronę www Konferencji, gdzie znajduje się PROGRAM [link].

Przeczytaj także: III Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi w Zakopanem [relacja]