Nie ruszając się z domu, możemy zobaczyć naszą planetę w najdrobniejszych szczegółach: gdzie nie sięga nasz wzrok, wykorzystać możemy Google Earth. Jest jednak przestrzeń niedostępna dla Google – to, co znajduje się pod ziemią.
Dzięki VR praca budowlańców może stać się łatwiejsza. Fot. Seventyfour/Adobe Stock
W XXI w. przestrzeń podziemną w wielu miejscach na świecie możemy nazwać już zatłoczoną. Wodociągi, kanalizacja, gazociągi, światłowody. Na co dzień nie widzimy tego, jak wiele przewodów różnego typu znajduje się pod naszymi stopami. Zespół ze szwajcarskiego uniwersytetu w Genewie pracuje nad tym, aby to zmienić.
Naukowcy opracowują okulary, które dzięki wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej (VR, Virtual Reality) pozwolą zobaczyć podziemne rurociągi w 3D.
Jest to holograficzna wizualizacja – wyjaśnia Dimitri Konstantas, profesor Uniwersytetu Genewskiego (UNIGE), w wywiadzie dla szwajcarskiej agencji prasowej Keystone-SDA. Gogle VR mogą wskazać nam, gdzie jesteśmy i w ciągu kilku sekund pokazać podziemne rurociągi pod naszymi stopami. Dodał, że prototyp może się pomylić we wskazaniu infrastruktury znajdującej się pod nami: margines błędu to około 2 cm. Na tym etapie badań wydaje się to być niską ceną za możliwość geolokalizowania sieci podziemnych z wykorzystaniem gogli.
Jak to działa? Oczy użytkownika działają jak kursor na komputerze: ruchy gałek ocznych kierują gogle na odpowiednie miejsce, w którym powinny zwizualizować rurociągi. Rodzaje sieci wyróżniane są kolorystycznie: np. wodociągi są niebieskie, gazociągi żółte. a przewody energetyczne czerwone.
Opracowanie prototypu wymagało dwóch lat badań i rozwoju. Odbywały się one w ramach projektu pilotażowego pn. City 3D, który jest finansowany przez Innosuisse, szwajcarską agencję promocji innowacji.
Zastosowań tego typu okularów/gogli VR, jest wiele. Na przykład, kierownicy budów będą mogą wizualizować, w którym miejscu znajduje się infrastruktura, która mogłaby im przeszkadzać w prowadzeniu prac. Łatwiej też byłoby dotrzeć do infrastruktury, która wymaga wymiany czy odnowy. Może to być również doskonałe narzędzie dla projektantów.
Przeczytaj także: Podpisano umowę na naprawę kolektorów w Warszawie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.