Wartość inwestycji oszacowano na około 170 mln zł brutto. Prace rozpocząć się mają we wrześniu br. (oferty przetargowe przyjmowane są do 11 czerwca br.) i trwać około 15 miesięcy (od podpisania umowy z wykonawcą).

Prace modernizacyjne będą prowadzone na długości 6420 m, jak przekazała Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni. Obecnie szerokość toru w dnie wynosi 350 m (po remoncie: 600 m), a głębokość techniczna 17,5 m (po remoncie: 18 m). Celem modernizacji jest zapewnienie bezpiecznej żeglugi dwukierunkowej statków o długości 355 m, szerokości 60 m i zanurzeniu do 15 m.

Inwestycję podzielono na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy wykonania modernizacji toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku na długości około 4200 m, a druga obejmuje remont toru na pozostałym odcinku, tj. około 2220 m. Łączna kubatura robót czerpalnych na całej długości toru wynosi prawie 5 mln m3. Urobek piaszczysty ma być wykorzystany m.in. do refulacji (poszerzenia) plaż nad otwartym morzem, tworzenia wyspy dla fok (w okolicy ujścia Wisły) oraz na brzegu Zatoki Gdańskiej od Brzeźna do Orłowa a także w rejonie Cypla Helskiego – przekazała Polska Agencja Prasowa (PAP).

Realizacja projektu została objęta 85–procentowym dofinansowaniem ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Urząd Morski w Gdyni przeprowadza obecnie w Gdańsku również podczyszczenie toru podejściowego do Nowego Portu i obrotnicy podejścia do Portu Północnego, modernizację układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym oraz modernizację wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku.

Przeczytaj także: Kanał Niegociński zamknięty na cały sezon