Położony na Bystrzycy – największym lewobrzeżnym dopływie rzeki Wieprz – zbiornik powstawał w latach 1970–1974 i od tamtej pory nie został poddany remontowi. Zbudowany na torfowisku zalew wymaga oczyszczenia (dotychczasowy zarządca zmagał się z problemem sinic), ale do poprawy jest także sama konstrukcja zbiornika (w zaporze czołowej grunt jest rozluźniony, potrzebna jest też m.in. przepławka). Wody Polskie chcą wybudować dodatkowy zbiornik pod zalewem, który mógłby pełnić funkcję filtracyjną.

Już pierwsza, niestety niezrealizowana koncepcja budowy zalewu zakładała utworzenie dodatkowego zbiornika, powyżej głównego akwenu, który zatrzymywałby wnoszony przez rzekę muł i zanieczyszczenia. Konsekwencje tego braku odczuwamy po latach. Najważniejsze, żeby projekt był spójny w sensie przyrodniczym, użytkowym i zakładał rewitalizację na odcinku od dodatkowego zbiornika aż do końca lubelskiego odcinka Bystrzycy – ocenił prof. Marian Harasimiuk z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Prezes Wód Polskich do współpracy przy tym projekcie chce zaprosić naukowców z lubelskich uczelni, którzy przez lata prowadzili badania w kierunku rewitalizacji Zalewu Zemborzyckiego. Opracowaniem dokumentacji zajmie się z kolei Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie (RZGW). Koncepcja ma obejmować także dolinę Bystrzycy, która nie jest – zdaniem Przemysława Dacy – wystarczająco wykorzystywana pod kątem rekreacyjnym i turystycznym.

Koszty inwestycji Wody Polskie oszacowały na 300 mln zł. Prezes jednostki zapowiedział, że zwróci się o wsparcie finansowe zarówno do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (WFOŚ), jak i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚiGW).

Jezioro Zemborzyckie jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców Lublina i okolic. Zbiornik ma 2,78 km² powierzchni, 6,12 mln m3 pojemności, do 4 m głębokości, a wysokość lustra wody wynosi maksymalnie 179 m n.p.m. Znajdują się tam trzy ośrodki turystyczne, rezerwat leśny, wyciąg dla narciarzy wodnych, a także 14-kilometrowa ścieżka rowerowa.

Przeczytaj także: Otwarto obwodnicę Puław