16 października br. w Kątach Rybackich (woj. pomorskie) miało miejsce symboliczne wbicie ostatniego słupka, wytyczającego granice inwestycji, jaką jest przekop Mierzei Wiślanej. W jej ramach powstanie kanał żeglugowy. Nowa droga wodna będzie miała 22 km długości i od 60 do 120 m szerokości. Celem przedsięwzięcia jest usprawnienie transportu morskiego pomiędzy portami w Trójmieście oraz Elblągu. Wstępne prace już się rozpoczęły.
Nowy kanał żeglugowy ma być gotowy w 2022 r. Fot. ilustr. Pixabay
W konferencji prasowej zorganizowanej w nadmorskiej miejscowości udział wzięli m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Dziś w miejscu realizacji przekopu Mierzei Wiślanej minister @marekgrobarczyk, prezes @pisorgpl Jarosław Kaczyński i poseł J. Wilk wykopali ostatni słupek wytyczajacy granice przekopu. Na miejscu trwają prace geodezyjne, geologiczne i ferromagnetyczne. Wkrótce rusza budowa. pic.twitter.com/NygBNEdasC
— Min. Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (@MGMiZS_GOV_PL) 16 października 2018
Przekop mierzei, który zaplanowano na długości 1,3 km i głębokości 5 m, ma być przeprowadzony na wysokości miejscowości Nowy Świat, pomiędzy Kątami Rybackimi a Krynicą Morską. Na miejscu odbywają się obecnie pomiary – ich celem jest wyznaczenie krawędzi przekopu w miejscu planowanej lokalizacji. Wkrótce rozpocząć się mają także badania ferromagnetyczne, które pozwolą zlokalizować ewentualne obiekty metalowe znajdujące się na trasie przyszłej drogi wodnej (przetarg w tej sprawie już rozstrzygnięto).
Inwestor czeka jeszcze na wydanie decyzji środowiskowej. Dokument ten pozwoli starać się o uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego i zgodę na faktyczną realizację inwestycji. Mimo opóźnień w rozpoczęciu prac podtrzymywany jest termin zakończenia robót, tj. rok 2022.
Trwają prace przygotowawcze do budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Przekop to przede wszystkim:
— Min. Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (@MGMiZS_GOV_PL) 16 października 2018
➡️możliwość wpływania jednostek z Bałtyku na Zalew Wiślany z pominięciem Rosji
➡️rozwój portu w Elblągu
➡️nowe miejsca pracy
➡️rozwój gospodarczy regionu#PrzekopMierzei pic.twitter.com/qTT1PNIOKE
Projekt przekopu Mierzei Wiślanej wzbudza sporo kontrowersji zarówno wśród niezależnych ekspertów, jak i przedstawicieli jednostek samorządowych. Zarząd woj. pomorskiego, na terenie którego zlokalizowana będzie inwestycja, wielokrotnie podkreślał, że przedsięwzięcie opera się na wadliwej dokumentacji projektowej i jest niedoszacowane. Swoje uwagi wnosili także włodarze pobliskich miejscowości, którzy obawiają się, że budowa, a następnie eksploatacja kanału wodnego, odstraszy turystów. Obiekcje mają też ekolodzy. Zadanie ma być realizowane w rejonie obszarów Natura 2000, istnieje ryzyko, że budowa zanieczyści wody i wpłynie negatywnie m.in. na siedliska ptaków wodnych.
Przeczytaj także: Rosja chce zablokować przekop Mierzei Wiślanej?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.