• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zabezpieczanie wykopów w zabudowie śródmiejskiej wg Keller Polska

Opublikowano: 13-12-2018 Źródło: inzynieria.com

Gęsta zabudowa miejska jest coraz większym wyzwaniem dla firm realizujących roboty budowlane. Lokalizacja inwestycji wpływa nie tylko na logistykę prac, ale także wybór technologii, materiałów i rozwiązań stosowanych na budowie – także, a może przede wszystkim, geotechnicznych. Dlaczego zabezpieczenie wykopu w zabudowie śródmiejskiej jest tak skomplikowanym procesem i jak można go uprościć? Odpowiedzi na te pytania udzielił Maciej Król, przedstawiciel Keller Polska podczas VIII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”. Specjalizująca się w kompleksowym rozwiązywaniu trudnych problemów geotechnicznych firma była Złotym Sponsorem wydarzenia.


Wystąpienie Macieja Króla (Keller Polska) podczas VIII Konferencji Wystąpienie Macieja Króla (Keller Polska) podczas VIII Konferencji "Geoinżynieria w Budownictwie. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Zabezpieczanie wykopów w terenach miejskich jest trudne, a będzie jeszcze trudniej, ponieważ działek, na których można było budować bez przeszkód, już nie ma – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie podczas sesji pn. „Geotechnika w budownictwie kubaturowym” Maciej Król. Przedstawiciel firmy Keller Polska zwrócił uwagę na najważniejsze czynniki podnoszące stopień skomplikowania prac geotechnicznych.

Tymi czynnikami są przede wszystkim: lokalizacja prac i towarzyszące jej pozostałości historycznej zabudowy, odległość od granicy działki oraz jej sąsiedztwo, ale także warunki gruntowe i wodne, które są podstawą danych do projektowania geotechnicznego – niska jakość tych danych utrudnia proces projektowania. Zaznaczył też istotną rolę monitoringu geodezyjnego, który również może stać się czynnikiem komplikującym. Dlaczego? Ponieważ prowadzony w nieprawidłowy sposób może wprowadzić więcej zamieszania niż pożytku. Dlatego tak ważny jest właściwy monitoring, który pozwala sprawdzać na bieżąco, czy to, co zaprojektowaliśmy, zachowuje się tak, jak planowaliśmy. Na naszych budowach prowadzimy monitoring ciągły, dający nam informacje o przemieszczeniach w formie wykresów online, do których możemy w dowolnym momencie – także przy realizacji innych prac – sięgnąć – wyjaśnił prelegent.

Jednym z czynników podnoszących poziom trudności zabezpieczeń wykopów są także wibracje, które działają destrukcyjnie na sąsiednią zabudowę. Dlatego firma Keller Polska w warunkach śródmiejskich stawia najczęściej na technologie bezwibracyjne. W użyciu są nie tylko palisady z kolumn DSM czy palisady w technologii VDW (niem. Vor der Wand – przed ścianą), ale także kolumny Soilcrete i ściany szczelinowe. Często stosujemy także obudowy berlińskie. Nasze nieco różnią się od tych znanych z literatury, bo podczas głębienia za wykonane pale wiercone układamy opinkę drewnianą. Takie rozwiązanie nie generuje wibracji i pozwala uzyskać większą sztywność, a to skutkuje mniejszymi odkształceniami obudowy – tłumaczył Maciej Król.

Omawiając wykorzystanie tego typu technologii na przykładzie jednej z inwestycji, w ramach której prace geotechniczne realizowała spółka Keller Polska (zabezpieczenie zabytkowej ściany frontowej oraz wykopu pod dwie kondygnacje podziemne na wrocławskiej Kępie Mieszczańskiej), wypunktował także sposoby na uproszczenie procesu zabezpieczenia wykopu.

Podstawą jest dbałość o jakość badań warunków gruntowych, uzyskanie właściwych ekspertyz i inwentaryzacji sąsiedniej zabudowy oraz analiza historycznej zabudowy w lokalizacji inwestycji. Wreszcie – konsultacje z geotechnikami i przedsiębiorstwami na co dzień zajmującymi się tego typu pracami i mogącymi doradzić zarówno na etapie projektowania, jak i wykonawstwa. Wypełnienie tych czterech punktów pozwala zbliżyć się do optymalnego rozwiązania projektowego, które może mieć później wpływ na wiele rozwiązań konstrukcyjnych.


Prezentacja Macieja Króla nie była jedyną aktywnością Keller Polska podczas tegorocznej edycji „Geoinżynierii w Budownictwie”. Firma była również Złotym Sponsorem wydarzenia, a w specjalnej strefie wystawienniczej, na swoim stoisku, gościła uczestników Konferencji – jej przedstawiciele prezentowali ofertę i chętnie dyskutowali na temat stosowanych w pracach geotechnicznych rozwiązań.

Keller Polska była również nominowana do nagrody TYTAN 2018 w obszarze geoinżynierii i otrzymała statuetkę w kategorii Projekt/Realizacja. Nagroda została wręczona podczas uroczystego bankietu w dniu 5 grudnia br. Zwycięskim przedsięwzięciem, które zyskało największą liczbę punktów, okazało się zabezpieczenie wykopu o głębokości około 24 m podczas budowy biurowca The Warsaw Hub – inwestycji Ghelamco Poland. W ramach prac wykonano m.in. ściany szczelinowe o łącznej powierzchni 14 700 m², fundament zespolony CPRF, pionową przesłonę przeciwfiltracyjną, tymczasową konstrukcję rozparcia o łącznym tonażu rozparcia 560 ton, a także słupy tymczasowe o długości od 9 do 31,5 m. Nagrodę w imieniu Keller Polska odebrała Małgorzata Bednarska-Sordyl – Członek Zarządu, Dyrektor Finansowa Keller Polska oraz Krzysztof Głodzik – Kierownik ds. Rozwoju i Rynku Centralnego z Oddziału Ścian Szczelinowych Keller Polska.

Krzysztof Głodzik i Małgorzata Bednarska-Sordyl (Keller Polska) ze statuetką TYTAN podczas VIII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Krzysztof Głodzik i Małgorzata Bednarska-Sordyl (Keller Polska) ze statuetką TYTAN podczas VIII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Przeczytaj także: Palisady z pali w orurowaniu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia