W Darłowie (woj. zachodniopomorskie) i w obrębie tej miejscowości przywrócona zostanie drożność koryta rzeki Wieprzy. Całkowita wartość projektu to ponad 21,8 mln zł, z czego ponad 18,5 mln zł wyniesie unijne dofinansowanie, na które właśnie podpisano umowę.
Rzeka Wieprza w Darłowie. Fot. Malia/Adobe Stock
- Mieszkańcy Darłowa z problemem podtopień borykają się sezonowo
- Mniejsza ma być wysokość i czas trwania fali powodziowej
- Wieprza do Bałtyku uchodzi w Darłówku – dzielnicy Darłowa
W ramach planowanych prac powstaną urządzenia i obiekty hydrotechniczne, które poprawią przepływ wód w Wieprzy. Obustronnie umocnione zostaną brzegi, odbudowane będą wały przeciwpowodziowe. W planach jest montaż nowych przepustów wałowych, a także klap zwrotnych czy przegród mobilnych. Zapewnienie swobodnego spływu wód pozwoli również zmniejszyć wysokość i czas trwania fali powodziowej, natomiast modernizacja obwałowań doprowadzi do skutecznego zabezpieczenia przed wezbraniem terenu przez nie chronionego, a co za tym idzie ludności oraz ich mienia – wyjaśnia wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.
Wszystko ma być gotowe do końca grudnia 2020 r. Staramy się zabezpieczyć wszystkich mieszkańców naszego regionu, jest kilka miejsc newralgicznych, które najpilniej potrzebują inwestycji i bardzo cieszę się, że udało nam się podpisać umowę na realizację jednego z takich zadań. Mieszkańcy Darłowa i obszarów doliny rzeki Wieprzy mogą czuć się spokojniejsi, po podpisaniu umowy przechodzimy do realizacji inwestycji – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie PGW Wody Polskie.
Zadanie w Darłowie to część większego projektu, w ramach którego prace obejmą też m.in. przebudowę wałów w Stargardzie oraz regulację koryta rzeki Iny.
Przeczytaj także: Umowa na przebudowę stopnia wodnego w Przegalinie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.