Od lipca ub.r. trwały prace związane z drążeniem tunelu na potrzeby wielkiego szkockiego projektu (Shieldhall Tunnel project) w branży kanalizacyjnej. Przełom na budowie, a zarazem zakończenie pracy maszyny tunelującej – TBM (ang. Tunnel Boring Machine) o imieniu Daisy, nastąpiło w nocy 13 października pod terenem Parku Królowej (Qeen’s Park).
Zakończono drążenie tunelu Shieldhall w Glasgow. Fot. Scottish Water/Facebook
Czysta woda w rzece Clyde i ochrona przeciwpowodziowa Glasgow
Jednym z najważniejszych elementów projektu realizowanego przez spółkę Scottish Water jest właśnie tunel o długości 4,8 km w Glasgow. Inwestor zakłada, że włączenie do sieci nowych elementów infrastruktury ściekowej znacząco poprawi jakość wody w rzece Clyde i wzmocni ochronę przeciwpowodziową w regionie.
Trasa tunelu została poprowadzona od Craigton do Parku Królowej, pod terenami parków Bellahouston i Pollok. Jak podkreśla inwestor, jest to jeden z najważniejszych projektów infrastrukturalnych w Glasgow od czasów wiktoriańskich. Zostanie zsfinalizowany latem przyszłego roku.
Po zakończeniu drążenia Douglas Millican, spółki szef Scottish Water, powiedział: kiedy Daisy osiągnęła cel podróży, zakończyliśmy najbardziej wymagającą część projektu. Teraz ruszamy z pracami mającymi na celu połączenie tunelu z istniejącą w Glasgow siecią, tak, by możliwe było uruchomienie całego nowego systemu w przyszłym roku.
Roseanna Cunningham, odpowiedzialna w spółce za kwestie ochrony środowiska, dodała: tunel Shieldhall jest niezwykłym osiągnięciem nowoczesnej inżynierii, opartym na wysiłkach pionierów, którzy starali się ulepszyć sieć kanalizacyjną w Glasgow już ponad 100 lat temu. Zapewni dużą skuteczność w odprowadzaniu ścieków. Będzie służyć naszym rosnącym potrzebom, ale jest też niezwykle istotny dla przyszłych pokoleń i ma kluczowe znaczenie dla infrastruktury miasta.
Dominic Flanagan, kierownik projekt po stronie inwestora, podsumował: w ramach projektu realizowanego przez spółkę joint venture Costain Vinci Construction Grans Projets (CVJV), która powstała na potrzeby budowy tunelu, pracowały setki osób o międzynarodowym pochodzeniu i doświadczeniu. Budowa takiej konstrukcji wymaga szerokiego wachlarza specjalistycznych robót oraz eksperckiej wiedzy na najwyższym poziomie.
Nowy tunel Shieldhall jest pięć razy dłuższy niż tunel Clyde
Do drążenia tunelu została zmobilizowana maszyna TBM wyprodukowana w Niemczech przez firmę Herrenknecht AG. 1000-tonowy zestaw maszynowy ma 180 m długości, a średnica tarczy skrawającej wynosi 4,7 m. W ciągu kilkunastu miesięcy, kiedy trwały prace tunelowe, wydobyto ponad 500 tys. ton urobku (ziemia, kamienie, glina i in.), z czego 90% poddano recyklingowi. TBM przemieszczał się z prędkością około 2 cm w ciągu minuty.
Konstrukcja została tak zaprojektowana, by przyjąć 90 tys. m3 wody deszczowej – taka ilość odpowiada ilości wody, jaką można by wypełnić 36 basenów o rozmiarach olimpijskich.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.