Pierwsze w Polsce laboratorium wzorcowania gazomierzy na wysokim ciśnieniu, zlokalizowane w Hołowczycach (woj. mazowieckie), już rozpoczęło działanie. Dzięki niemu spółka GAZ-SYSTEM będzie mogła świadczyć usługi dla podmiotów na terenie całego kraju - do tej pory nie było to możliwe, wzorcowanie odbywało się poza granicami Polski.
Polska: pierwsze takie laboratorium wzorcowania gazomierzy. Fot. Mimzy/Pixabay.com
Prawnej kontroli metrologicznej podlegają jedynie gazomierze o maksymalnym strumieniu objętości Qmax=100m3/h i pracujące w sieci gazowej o maksymalnym ciśnieniu roboczym nieprzekraczającym 0,5 MPa. Pozostałe gazomierze nadzoruje branża gazownicza – pomoże im w tym pierwsze krajowe stanowisko, na którym można wykonać wzorcowanie.
Na czym polega wzorcowanie gazomierzy?
Przedstawiając proces obrazowo, polega on na wymuszeniu przepływu tej samej ilości gazu ziemnego przez gazomierz badany i wzorcowy, a następnie określeniu różnicy pomiędzy wskazaniem gazomierza wzorcowego, a gazomierza badanego. Dzięki temu procesowi można wyznaczyć charakterystykę gazomierza badanego w warunkach jego późniejszej pracy – wyjaśniła Aneta Korda-Burza, dyrektor Pionu Laboratoriów w spółce GAZ-SYSTEM.
Rozliczenia będą dokładniejsze
Laboratorium umożliwi wyznaczanie charakterystyki gazomierzy przy określonym ciśnieniu wzorcowania, najbardziej zbliżonym do ciśnienia, przy jakim gazomierz pracuje. Tym samym zapewnimy zwiększenie dokładności rozliczeń z tytułu przesyłanego gazu – zapowiedział Artur Zawartko, wiceprezes spółki GAZ-SYSTEM. I dodał: LWG (Laboratorium Wzorcowania Gazomierzy) to również szansa na szerszą współpracę nauki i biznesu. Będziemy prowadzić działalność badawczo-rozwojową, związaną z pomiarami ilości gazu.
Jak działać będzie stanowisko wzorcowania gazomierzy?
Stanowisko funkcjonować może w dwóch trybach: otwartym – kiedy gaz najpierw pobierany jest z sieci gazowej, a później wraca do niej (w przypadku tego LWG wykorzystywana będzie bliska obecność Tłoczni Gazu Hołowczyce), lub w zamkniętym – gdy przepływ wymuszany jest przez specjalną sprężarkę. Z tej uniwersalności wynikają konkretne korzyści: możliwość ustawienia dowolnego ciśnienia, odpowiedniego dla wartości aktualnie dostępnej w sieci gazowej oraz łatwiejsza stabilizacja ciśnienia i temperatury, czyli głównych parametrów od których zależy proces, a także – w przypadku trybu zamkniętego - niezależność przepływu gazu w stanowisku od strumienia objętości gazu w sieci.
Realizacja tej inwestycji – drugiego po Laboratorium Pomiarów Jakości Gazu w Podgórskiej Woli laboratorium spółki GAZ-SYSTEM - pochłonęła niemal 30 mln zł, około 30% tej kwoty pochodziło z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Przeczytaj także: Baltic Pipe: coraz bliżej importu gazu z norweskiego szelfu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.