• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pozwolenia na budowę 100 km gazociągu

Opublikowano: 22-10-2018 Źródło: PAP, Gaz-System

Jest zgoda na budowę gazociągu, który ma połączyć systemy przesyłowe Polski i Litwy. Zgodę wydał wojewoda podlaski. Nowy gazociąg będzie liczyć około 100 km długości.


Budowa gazociągu Polska–Litwa. Fot. 63ru78/Shutterstock Budowa gazociągu Polska–Litwa. Fot. 63ru78/Shutterstock

Pozwolenie obejmuje także budowę infrastruktury niezbędnej do obsługi tego gazociągu na terenie województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Ta niezbędna infrastruktura to gazociąg DN700, łączący Węzeł i Tłocznię Gazu Hołowczyce z projektowanym gazociągiem DN700 relacji Rembelszczyzna–granica polsko-litewska – poinformował Polską Agencję Prasową (PAP) Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.


Wojewoda podlaski wydał dotąd dwa zezwolenia: na odcinek o ponad 60,6 km długości oraz na trzy odcinki o łącznej długości ponad 38,5 km w powiatach: kolneńskim, grajewskim i suwalskim. Zezwolenia wydano we wrześniu i październiku.

Jest to część niezbędnych zgód administracyjnych, które powinny być uzyskane dla odcinka północnego gazociągu o łącznej długości 185 km do końca 2018 r. – powiedział PAP Tomasz Pietrasieński z firmy Gaz-System.

Gazociąg Polska–Litwa: trasa. Źródło: Gaz-System Gazociąg Polska–Litwa: trasa. Źródło: Gaz-System

Projekt połączenia gazowego Polska–Litwa oznacza budowę transgranicznego gazociągu, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski oraz Litwy. Stronami projektu są Gaz-System S.A. – operator polskiego systemu przesyłowego oraz AB Amber Grid – operator litewskiego systemu przesyłowego.

Po stronie polskiej północny odcinek tego gazociągu będzie liczyć 185 km długości – od miejscowości Rudka-Skroda w powiecie kolneńskim (woj. podlaskie) do granicy z Litwą. Z kolei południowy odcinek ma mieć długość około 153 km. Powstanie na terenie dwóch województw: podlaskiego i mazowieckiego.

Przeczytaj także: Gazociąg Polska–Litwa: budowa ma ruszyć w 2019 r.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia