Zasoby operatywne złóż węgla kopalni Jan Karski, którymi interesuje się JSW, wynoszą 200 mln ton węgla koksującego typu 34.1 oraz 34.2. Znajdują się w centralnej i południowo-wschodniej części woj. lubelskiego. Jak oszacowano, ich zakup oznaczałby dla JSW wydobycie 5 mln ton węgla rocznie. Z kolei powierzchnia rozpatrywanego złoża wynosi 151 km2 – jak porównano, to tyle, ile razem miałaby powierzchnia zakładów wielkości kopalni Budryk.


JSW koszt budowy nowej kopalni oszacowała na około 2,5 mld zł. Mogłoby w niej pracować około 2,3 tys. osób. Zagłębie Lubelskie posiada duże zasoby węgla koksującego, które pozwoliłyby Jastrzębskiej Spółce Węglowej na wzrost wolumenu wydobycia, obniżenie kosztów produkcji, a to mogłoby mieć wpływ na wzrost efektywności spółki – mówi, cytowany w komunikacie, Daniel Ozon, prezes JSW.

W komunikacie dodano, że kopalnia Jan Karski wpisuje się nie tylko w strategię rozwoju Jastrzębskiej Spółki Węglowej na lata 2018–2030, ale wykracza też daleko w przyszłość, nawet do 2050 r. Poinformowano, iż nie ma jednak pewności, że rozmowy JSW z Prairie Mining doprowadzą do zawarcia jakiejkolwiek umowy.

Z kolei na terenie woj. śląskiego znajduje się należące do Praire Mining złoże Dębieńsko. W tym wypadku możliwe byłoby wydobywanie do 500 tys. ton rocznie węgla orto-koksowego typu 35, który stanowi 90% zasobów surowca w tym rejonie. Do tego celu wykorzystywana byłaby infrastruktura sąsiedniej kopalni Knurów-Szczygłowice.

Dodajmy, iż w marcu br. poinformowano, że JSW oraz Prairie Mining Limited zawarły umowę o potencjalnej współpracy dotyczącej projektów węglowych Prairie w Polsce. Spółka Prairie Mining zobowiązała się udostępnić informacje o projekcie wydobycia węgla koksowego w koncesji Debieńsko-1 oraz o projekcie Jan Karski.


Główna działalność Grupy JSW to produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja i sprzedaż koksu i węglopochodnych. Prairie Mining Limited to spółka poszukiwawczo-wydobywcza, realizująca w Polsce dwa projekty: kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku.

Przeczytaj także: JSW rozpoczęła wiercenie otworów badawczych w obszarze górniczym Bzie-Dębina