Komisja Europejska (KE) zaakceptowała plan wsparcia dla rozbudowy zdolności regazyfikacyjnych świnoujskiego terminalu LNG. Zgodnie z projektem, obiekt mógłby przerabiać o 2,5 mld m³/rok LNG więcej niż do tej pory, czyli maksymalnie 7,5 mld m³.
Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. Mike Mareen / Adobe Stock
Komisja zaaprobowała wparcie budowy tego terminalu LNG w 2011 r. Zwiększenie jego pojemności było uwzględnione w liście projektów o wspólnym znaczeniu dla Unii Europejskiej jako część korytarza Baltic Energy Market Interconnection Plan (BEMIP). Polskie LNG otrzyma 553 mln zł (128 mln EUR) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–20, który wśród priorytetów ma poprawę bezpieczeństwa energetycznego – podano w komunikacie.
Wsparcie jest zgodne z unijnymi wytycznymi dla pomocy publicznej w obszarze ochrony środowiska i energii. Realizacja projektu ma się przyczynić do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do Polski i krajów bałtyckich. Będzie to możliwe dzięki dywersyfikacji i promocji nowych tras transportowych w regionie.
Kilka dni temu Polskie LNG – spółka zarządzająca terminalem w Świnoujściu – otrzymało od wojewody zachodniopomorskiego decyzję o ustaleniu lokalizacji dla budowy stanowiska do załadunku, rozładunku i bunkrowania statków w porcie zewnętrznym. Wcześniej, w styczniu br., ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy nowego nabrzeża statkowego. Ma ono być gotowe w 2023 r.
Przeczytaj także: Polskie LNG ma doradcę technicznego. Kto nim został?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.