Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ładunek zakupiło od francuskiej firmy Total, która zawarła długoterminową umowę na odbiór amerykańskiego LNG. Za dwa dni świnoujski terminal odbierze gaz, skroplony i załadowany w terminalu eksportowym w Sabine Pass w Stanach Zjednoczonych. Około 73 ton LNG przypłynie metanowcem o nazwie GasLog Hong Kong. Po regazyfikacji ilość ta odpowiadać będzie około 100 mln m³ surowca.

Jeszcze w tym roku do Polski przypłyną inne dostawy amerykańskiego LNG. Będą one realizowane m.in. w ramach rozpoczynającego się w br. długoterminowego kontraktu z Cheniere Marketing International LLP.  Pierwszy ładunek ma być odebrany w połowie tego roku.

Terminal im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu otwarto w 2015 r. Odbierany i poddawany regazyfikacji jest tu LNG pochodzący z wielu kierunków na całym świecie. Gazoport obsługuje rozładunek LNG z tankowca, procesowe składowanie go w zbiornikach, regazyfikację LNG oraz wysyłkę gazu (NG) do Krajowego Systemu Przesyłowego wraz z załadunkiem na cysterny samochodowe i ISO-kontenery. Zdolność przeładunkowa terminalu wynosi 5 mld Nm³/rok. Znajdujące się na terenie gazoportu dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG mają pojemność 160 tys. m³ każdy.

Przeczytaj także: Plan zwiększenia zdolności regazyfikacyjnych terminalu LNG z aprobatą KE