W ramach zadania do grudnia 2021 r. powstanie jednostka o mocy 260 MWt na gaz, która będzie służyła jako rezerwa szczytowa. W elektrociepłowni funkcjonują już trzy gazowe kotły szczytowe – każdy z nich ma 130 MWt mocy. Służą one produkcji ciepła wyłącznie w okresach najwyższego zapotrzebowania.

Kocioł będzie częścią nowego kogeneracyjnego bloku parowo-gazowego, który powstaje obecnie w Żeraniu. Jego moc szacuje się na 500 MWe i 300 MWt. Dzięki nowej jednostce produkcja energii elektrycznej w zakładzie kształtować się będzie na poziomie 4 TWh, natomiast energii cieplnej – 1,9 TWh. Blok będzie zużywać ponad 500 mln m³ gazu w ciągu roku – to około 4% krajowego zużycia.

EC Żerań działa od 1954 r. Jest drugim co do wielkości źródłem ciepła dla Warszawy. Elektrociepłownia dysponuje mocą cieplną 1280 MWt oraz mocą elektryczną brutto 373 MW. Na terenie zakładu działają dwa kotły fluidalne, pięć parowych i cztery wodne oraz osiem turbozespołów ciepłowniczych, w tym jeden turbozespół przeciwprężny. Zgodnie z założeniem elektrociepłownia może ogrzać około 43% warszawskich budynków i zaświecić około 6 mln żarówek o mocy 60 W.

Budimex jest jedną z największych firm budowlanych działających w Polsce. Firma zatrudnia ponad 6,5 tys. osób i rocznie realizuje około 400 kontraktów. 2017 r. zamknęła z wynikiem 6,37 mld zł przychodu.

Przeczytaj także: Budowa bloku w EC Żerań na półmetku