• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W jaki sposób zmniejszyć skutki deszczy nawalnych?

Dyrektor IKT opowiada o innowacyjnym laboratorium


Opublikowano: 29-03-2019 Źródło: inzynieria.com

W niemieckim Instytucie Infrastruktury Podziemnej (IKT) trwają prace nad budową stanowiska testowego, dzięki któremu będzie można badać m.in. dynamikę deszczy nawalnych.


Roland W. Waniek, dyrektor wykonawczy niemieckiego Instytutu Infrastruktury Podziemnej. Fot. IKT Roland W. Waniek, dyrektor wykonawczy niemieckiego Instytutu Infrastruktury Podziemnej. Fot. IKT

Z uwagi na to, że w wyniku zmian klimatu Europę coraz częściej nawiedzają deszcze nawalne skutkujące powodziami, badacze próbują wpaść na trop rozwiązań, które mogłyby ochronić ludność, głównie tę żyjącą w miastach. To betonowe dżungle najbardziej narażone są na nieprzyjemne konsekwencje intensywnych deszczy, ponieważ to w miastach najtrudniej zbudować odpowiednio chłonny system odprowadzający deszczówkę.

Aby móc jak najpełniej zrozumieć dynamikę rządzącą przepływem wód opadowych, naukowcy z IKT postanowili utworzyć nowe laboratorium, a w nim specjalne stanowisko do badania zjawiska deszczy nawalnych „na żywo”.


Postawiliśmy sobie pytanie: w jaki sposób możemy zmniejszyć szkody wywoływane przez deszcze nawalne lub nawet im zapobiec? – tłumaczył Roland W. Waniek, dyrektor wykonawczy IKT, przedstawiając projekt. Istniejąca sieć kanalizacyjna nie jest przystosowana do przyjmowania takich ilości wody. Poprosiliśmy go o nieco dłuższą wypowiedź na temat projektu.

Magdalena Januszek: Na jakim etapie jest realizacja projektu nowego stanowiska testowego?

Roland W. Waniek: Trudno mi w tym momencie zdradzić coś więcej – ciągle jesteśmy w fazie planowania tego laboratorium. Mogę jednak już wstępnie pochwalić się tym, jak będzie ono wyglądać – widać to na przygotowanym przez IKT rysunku.

Nowe stanowisko testowe do badania deszczy nawalnych. Źródło; IKT Nowe stanowisko testowe do badania deszczy nawalnych. Źródło; IKT

M.J.: Kiedy zatem zacznie się budowa laboratorium – a co ważniejsze, kiedy zaczną się badania?

R.W.W.: To naprawdę ogromna inwestycja, zatem początek budowy planujemy dopiero na połowę 2020 r. Spodziewamy się, że zakończenie prac nastąpi w drugiej połowie 2021 r., wtedy będzie można myśleć o rozpoczęciu testów.

M.J.: Proszę zatem opowiedzieć, w jaki sposób będzie działać to wielkie stanowisko testowe. Czy będą wykorzystywane symulacje?

R.W.W.: Nie, żadnych symulacji! Jedynymi „symulacjami” będą takie, jak ta, iż zamiast chmur, deszcz pochodzić będzie ze zraszaczy. Na potrzeby projektu powstanie wielki zbiornik, o wymiarach 20 x 10 x 3 m. Będzie można w nim „budować” chodniki, drogi, wszelką infrastrukturę. Deszcz wydobywać się będzie z systemu zraszającego, a fala powodziowa zostanie wytworzona w wyniku działania pomp.

M.J.: Czy ustawienie obiektów w zbiorniku będzie stałe?

R.W.W.: Zbiornik będzie można dowolnie przemodelować na potrzeby każdego kolejnego projektu. Ustawienie będzie dostosowywane tak, by możliwe było uzyskanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Również w innych krajach będzie można zbudować podobne stanowiska testowe i wykorzystywać je do badań.

M.J.: Czyli, aby móc je zobaczyć, trzeba będzie wybrać się do Gelsenkirchen (siedziba IKT – przyp. M.J.) bądź zbudować własne?

R.W.W.: Właściwie tak… Oczywiście, będziemy publikować wyniki naszych badań, jeśli otrzymamy na to odpowiednie fundusze. Ponadto stanowisko testowe zostanie połączone z internetem, zatem będzie można śledzić wyniki na bieżąco. Będziemy też nasze raporty tłumaczyć na inne języki i publikować na naszej stronie internetowej.

M.J.: Czy inne kraje już się interesują tym rozwiązaniem?

R.W.W.: Jesteśmy w kontakcie z zaprzyjaźnionymi badaczami z innych krajów, m.in. z Wielkiej Brytanii czy Chin. Oczywiście, chętnie podjęlibyśmy też współpracę z partnerami z Polski.

M.J.: Dziękuję za rozmowę.

Przeczytaj także: Powodzie błyskawiczne i wyspy ciepła: jak adaptować miasta do zmian klimatu?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia