Po doniesieniach, że kryzys gospodarczy dociera również do naszego kraju, powiało grozą. Analitycy PMR uspokajali jeszcze pod koniec października, że chociaż dynamika produkcji budowlanej w najbliższych latach będzie nieco niższa, przewiduje się przekroczenie jej poziomu o 10%, a krytyczną ocenę obecnej koniunktury kładli na karb opóźnień w dużych przetargach inżynieryjnych, a nie kryzysu finansowego.
.jpg)
W ponad miesiąc później nie da się ukryć, że sytuacja międzynarodowa wpłynęła również na nasz rynek branżowy. Przykładem może być znaczny spadek cen akcji firm z branży. Z kraju docierają coraz bardziej niepokojące informacje o przewidywanym na przyszły rok zmniejszeniu PKB. Pozostaje nadzieja, że kryzys nie wpłynie na realizację zaplanowanych już wcześniej inwestycji. Pewną gwarancją są przyznane wcześniej fundusze z Unii Europejskiej i plany Komisji Europejskiej mające na celu zmniejszenie skutków kryzysu w Europie.
Pomimo nawarstwiającej się trudnej sytuacji finansowej na świecie, podsumowanie ubiegłego roku wypada optymistycznie. Niedowiarków odsyłam do raportu opublikowanego przez Ministerstwo Infrastruktury, gdzie można przeczytać, jakie inwestycje drogowe zrealizowano w ostatnim roku, a które zrealizuje się w następnej kolejności. Na uwagę zasługuje fakt, że tylko w przeciągu ostatnich tygodni oddano do użytku nową obwodnicę na Pomorzu (Chojnice) oraz odcinek DK74 w okolicach Cedzyny k. Kielc. Krystalizują się plany budowy nowych (podkieleckie Obice) i rozbudowy już istniejących portów lotniczych. Według najnowszych prognoz większość z zaplanowanych inwestycji zostanie ukończona przed 2012 r.
Pozytywnie nastrajają kolejne przedsięwzięcia, na które w ostatnim czasie odbywały się przetargi. W przyszłym roku planuje się kolejne etapy przetargów, realizacje i zupełnie nowe idee przed sportowym rokiem 2012.
W listopadzie br. weszły w życie zmiany w przepisach odnoszące się do ochrony środowiska, mające na celu usprawnienie inwestycji infrastrukturalnych i zlikwidowanie ryzyka utraty unijnych środków na drogi.
W tym szczególnym czasie oczekiwania na nadchodzący Nowy Rok zapraszam do lektury kolejnego numeru naszego kwartalnika. Gorąco zachęcam do zapoznania się z publikacją A. Gołębiewskiej i W. Hyba dotyczącą oceny niepewności wyników pomiarów w analizie areometrycznej gruntu. Szczególnie polecam artykuł J. Napiecka o metrze warszawskim, którego budowa rozpoczęła się równo 25 lat temu oraz tekst A. Sumary o bliskiej realizacji II linii tegoż podziemnego ciągu komunikacyjnego. Godna zainteresowania jest również publikacja A. Wysokowskiego, C. Madryasa i J. Howisa o rurowych elementach betonowych jako przejściach dla zwierząt. Projekty przedstawione przez autorów artykułu są poparte wieloletnim doświadczeniem i mogą odegrać olbrzymią rolę w zapobieganiu kaleczenia i zabijaniu zwierząt w pobliżu coraz liczniejszych asfaltowych powierzchni.
Z przyjemnością pragnę poinformować, że pod koniec I kwartału przyszłego roku, ukaże się piąte wydanie Katalogu Firm BUDOWNICTWA INŻYNIERYJNEGO 2009, który, jak co rok, stanie się skarbnicą wiedzy o firmach działających w branży. Publikacja ta zapewne ułatwi Państwu nawiązanie współpracy i cennych kontaktów biznesowych.
Wierząc, że nadchodzący rok będzie dla Państwa jeszcze lepszy, niż właśnie mijający, życzę ciekawej lektury.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.