Jak działa biokominek?

Tradycyjne kominki opalane są drewnem lub brykietem. Ze względu na powstający podczas spalania dym konieczne jest podłączenie ich do komina. Biokominek to sprytne urządzenie, wykorzystujące paliwo płynne lub żelowe – spala się ono, nie emitując szkodliwych dla zdrowia substancji, dzięki czemu nie zachodzi konieczność podłączenia do komina. Co za tym idzie, biokominek można ustawić właściwie w dowolnym miejscu. Cieszący oko płomień nie tylko tworzy wyjątkową atmosferę i stanowi ozdobę wnętrza, ale także emituje ciepło. Może zatem stanowić dodatkowe źródło ogrzewania pomieszczenia. Biorąc pod uwagę wysoką kaloryczność paliwa używanego w biokominku, może być to całkiem niezły sposób na dogrzanie wnętrza w chłodniejsze dni - jednorazowe napełnienie zbiornika, w zależności od jego pojemności oraz mocy płomienia, pozwala na 2–9 godzin użytkowania.

Czym zasilany jest biokominek?

Paliwo do biokominka może mieć postać płynną lub żelową. Jest to bioetanol, ekologiczna i bezpieczna w użytkowaniu substancja. Biopaliwo w postaci żelu zakupić można w puszkach, które ustawia się we wnętrzu kominka i podpala. Paliwo płynne należy przelać do specjalnego zbiornika i podpalić zapalarką. Bioetanol płynny sprzedawany jest w butelkach o różnej objętości. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na etykietę – atest Państwowego Zakładu Higieny daje nam gwarancję, że produkt nie emituje szkodliwych substancji podczas spalania, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, a także jest bezpieczny w użyciu. Dobrej jakości biopaliwo poznamy po stosunkowo wysokim płomieniu, palącym się równomiernie, niewydzielającym przykrych zapachów i nie dymiącym.

Zasady bezpieczeństwa

Biopaliwo spala się, nie wydzielając szkodliwych substancji. Efektem ubocznym jest jedynie powstawanie pary wodnej oraz niewielkiej ilości dwutlenku węgla, porównywalnej do tego, ile CO2 zawiera powietrze wydychane przez człowieka. Biokominek wykonany jest z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i ognia. Palenisko osłonięte jest za pomocą szkła hartowanego. Mimo to należy jednak zwrócić uwagę, aby kominek nie stał w pobliżu przedmiotów wykonanych z materiałów łatwopalnych. Trzeba także pamiętać o tym, że poszczególne elementy biokominka nagrzewają się i nie należy ich dotykać podczas pracy urządzenia oraz nawet kilka godzin po jej zakończeniu. Ze względów bezpieczeństwa nie wolno dolewać paliwa do zbiornika, kiedy ogień już się pali.

Biokominek to doskonały sposób, aby w każdym miejscu – również w małym mieszkaniu w bloku – móc cieszyć się pięknem ognia i wyjątkową atmosferą. Jest to urządzenie ekologiczne, proste i bezpieczne w obsłudze oraz niewymagające uciążliwego czyszczenia.