Półwysep jamalski to strategiczny dla Rosji region położony w północno – zachodniej Syberii.  Znajdują się tam jedne z największych odkrytych złóż ropy i gazu. Infrastruktura transportowa była dotąd bardzo uboga. Ale wkrótce ulegnie poprawie dzięki inwestycjom w połączenia lotnicze i wspomnianą już linię kolejową.

Centrum wydobywczym regionu jest pole Bowanienkowo. Kolej stanie się podstawowym sposobem na transport niezbędnych maszyn i urządzeń. W przyszłości Gazprom planuje wydłużyć linię o dalsze 47 km , do stacji Karskaja. Projekt kolejowy obejmuje 88 budowę mostów i wiaduktów, linii telekomunikacyjnej. Łączna długość mostów przekracza 12 km. Najdłuższym obiektem mostowym na tej trasie jest liczący 4 km most przez rzekę Juribej, oddany we wrześniu 2009.

Most ten jest unikatową konstrukcją jeśli wziąć pod uwagę jego projekt, wieczną zmarzlinę i skrajnie nieprzyjazne warunki klimatyczne panujące w czasie jego budowy.  Podczas jego budowy wykonano 110 pali o średnicy 3 m, posadowionych do głębokości 30 - 60 m.  Masa obiektu wynosi 30 tysięcy ton, a jego czas eksploatacji został określony na około 100 lat.