Rozpoczęły się prace związane z budową trzydziestego pierwszego szybu w Zagłębiu Miedziowym. Powstanie on w Kwielicach k. Grębocic w powiecie polkowickim. Dzięki budowie tego szybu, a wcześniej szybu SW-4, możliwe będzie dotarcie z powierzchni do złóż miedzi zlokalizowanych w rejonie Głogów Głęboki Przemysłowy.
Budowa szybu SW-4. Fot. Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa Spółka Akcyjna
Generalnym wykonawcą inwestycji - szybu GG-1 dla KGHM Polska Miedź jest PeBeKa. Wcześniej wykonawca ten zbudował 29 szybów, a trzydziesty - SW–4 jest jeszcze w trakcie realizacji.
GG–1 będzie miał około 1,3 km głębokości, a jego przekrój wyniesie 7,5 m. Na początku będzie to szyb wydechowy, a potem zostanie rozbudowany o obiekty centralnej klimatyzacji oraz stację wentylatorów. Przy jego budowie zostanie wykorzystana unikalną w skali światowej technika głębienia szybu z zastosowaniem mrożenia górotworu. Jak się okazuje na podstawie wstępnego rozpoznania hydrogeologicznego, GG-1 będzie szybem o najgłębszej strefie zamrożenia.
Działania budowlane będą realizowane etapowo. Planuje się, że roboty przygotowawcze na powierzchni ruszą w marcu 2010 r. Na początku zostanie wykonana makroniwelacja terenu, drogi dojazdowe do istniejących szlaków komunikacyjnych, stacja transformatorowa, budynki administracyjno-socjalne, stacja agregatów mrożeniowych, osadnik wód deszczowo-przemysłowych z przepompownią, wieża szybowa i konieczne instalacje.
Za projekt koncepcyjny budowy i wyposażenia szybu odpowiedzialne jest biuro projektowe Centrum Projektowe Miedzi „Cuprum – Projekt” z Wrocławia.
Górnicy pracujący przy rozpoczętej w lipcu 2005 r. budowie szybu SW–4 w dniu 25 stycznia osiągnęli głębokość 590 m. Obie te budowy można zapisać jako największe aktualnie inwestycje górnicze w Polsce.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Powiązane
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.