W dniach 24 - 26 lutego 2010 r. w Ustroniu (Beskid Śląski) odbyła się VIII konferencja naukowo-techniczna na temat nowych technologii w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych, zapoczątkowana w Polsce i organizowana przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach od 1994 r.
fot. inzynieria.com
Udział w konferencji wzięli przedstawiciele środowisk naukowych, projektanci, wykonawcy i producenci oraz eksploatatorzy sieci, instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. Patronat naukowy nad wydarzeniem objęła Sekcja Inżynierii Sanitarnej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk, natomiast patronat medialny objął m.in. dwumiesięcznik Inżynieria Bezwykopowa.
Pierwszego dnia konferencji uczestnicy mieli okazję poznać się, podczas wspólnie spędzonej kolacji, natomiast sesje naukowe (I – IV oraz V-VI) odbyły się w ciągu dwóch następnych dni. Wystąpienia, które odbyły się podczas sześciu sesji w ciągu dwóch dni konferencyjnych, dotyczyły istotnych zagadnień naukowych i technicznych niezbędnych do projektowania, wykonawstwa i eksploatacji zarówno sieci, jak i instalacji wod-kan, wykonywanych w nowych technologiach. Głównym ich celem była prezentacja i ocena krajowych oraz zagranicznych osiągnięć w tym zakresie. Zazwyczaj po zakończeniu referatu wywiązywała się interesująca dyskusja, podczas której jej uczestnicy dzielili się zarówno swoimi opiniami, jak i doświadczeniami w kwestii poruszonej problematyki.
W obszarze tematyki badawczej przedstawiono prezentacje dotyczące m.in. zagadnień modelowania poboru wody, urządzeń zabezpieczających stalowe przewody wodociągowe przed inkrustracją osadami, hydraulicznych badań modelowych sieci kanalizacji sanitarnej i charakterystyki reologicznej nadmiernego osadu ściekowego, ograniczenia zagrożenia bakteriami Legionella w instalacjach wodociągowych, możliwości zastosowania pulsatora przepływu UFR do pomiaru małych przepływów w instalacjach wodociągowych, wpływu wykładziny cementowej w rurociągach na jakość wody oraz wpływu nierównomierności przestrzennej opadów na pracę systemów odwadniania obszarów zurbanizowanych.
Referaty dotyczące zagadnień projektowych obejmowały tematykę uproszczonej metody wymiarowania przewodów instalacji wodociągowej z miedzi, wymagań dla sieci wodociągowych pod względem pożarowym, ekonomiki stosowania betonu w kanalizacji oraz nowych metod obliczeniowych sieci kanalizacji ogólnospławnej i deszczowej.
W zakresie poruszanej problematyki, związanej z pracami eksploatacyjnymi i modernizacyjnymi, omawiano: rozruch i eksploatację dużych zbiorników wodociągowych, strategię odnowy przewodów wodociągowych, bezwykopową renowację rurociągów, monitoring jakości wody, efekty działań nad ograniczeniem strat wody w sieciach wodociągowych, lokalizację trudnych wycieków wody, problemy z eksploatacją zaworów redukcji ciśnienia sterowanych własnym medium a także zarządzanie jakością ścieków w sieci kanalizacyjnej.
Po czwartkowych wykładach organizatorzy wydarzenia zaprosili uczestników na kulig w Dolinie Białej Wisełki, w pobliżu jeziora w Wiśle Czarne, po którym dobra zabawa trwała do późnych godzin wieczornych przy ognisku i dźwiękach kapeli góralskiej.
Tak wydarzenia towarzyszące, jak i - przede wszystkim - wysoki poziom merytoryczny naukowych prezentacji, zapewniają organizatorom szerokie grono uczestników podczas odbywających się w cyklu dwuletnim spotkań. Konferencję zamknął przewodniczący komitetu organizacyjnego i naukowego prof. dr hab. inż. Karol Kuś, który pożegnał gości i jednocześnie serdecznie zaprosił na kolejną, dziewiątą już edycję spotkania poświęconego problematyce nowych technologii w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wydarzenia.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.