Trudno oszacować, ile osób przybędzie w tym dniu do Krakowa, jednak będzie to na pewno kilkaset tysięcy, a może i około 1,5 mln ludzi, jak bywało to w przypadku pielgrzymek papieskich. Nie tylko na niedzielę, ale już w czasie weekendu zaplanowano ograniczony ruch w mieście. W niedzielę w centrum ruch będzie zamknięty.

Trudności komunikacyjne spodziewane są szczególnie w centrum miasta oraz okolicach Pierwszej Obwodnicy i na trasach przejazdu delegacji z lotniska, przez Salwator do centrum. Nie ulega jednak wątpliwości, że z poważnymi, niespotykanymi utrudnieniami muszą liczyć się wszyscy mieszkańcy miasta i przyjezdni.

Władze organizatorskie postawione są od kilku dni w stan najwyższej gotowości i wzmożonej pracy. Mieszkańcy miasta są informowani o utrudnieniach i planowanych trasach przejazdu, po których nie będzie można się poruszać czy zostawiać samochodów. Usuwanie pojazdów ma się rozpocząć już dzisiaj, o co apeluje policja, zwracając uwagę, że pozostawione w niedozwolonych miejscach auta zostaną odholowane.  

Już jutro pojawią się poważne utrudnienia na trasie przejazdu z balickiego lotniska. W niedzielę ulice w okolicach Wawelu zostaną wyłączone z ruchu.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez organizatorów akcji w dniu 17 kwietnia od godz. 10.00 wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się oraz postoju na takich ulicach, jak: Mirowska, Ks. Józefa, Kościuszki, Zwierzyniecka, Powiśle, Straszewskiego, Franciszkańska, Dominikańska, św. Gertrudy (od Dominikańskiej do Starowiślnej), Starowiślna, Na Zjeździe, Nadwiślańska, 3 Maja, Piastowska (na wysokości Błoń), Al. Krasińskiego (od 3 Maja do Zwierzynieckiej).

W nocy z soboty na niedzielę ograniczenie ruchu zostanie wprowadzone na ulicach: - Tynieckiej, Praskiej, Zielińskiego, Monte Cassino, Konopnickiej, Zwierzynieckiej, Dietla (po stronie Kazimierza), Droga do Zamku, Grodzkiej, Idziego, Podzamcze, Rynku Głównym. Zaś w niedzielę od godziny 6.00 na ulicach: Stradomskiej, św. Anny, Szpitalnej (od św. Tomasza), Małym Rynku, Mikołajskiej (do św. Krzyża), św. Krzyża, Siennej, Pl. Mariackim, Bernardyńskiej, Smoczej, Koletek, św. Agnieszki (od Koletek do Stradomskiej), św. Gertrudy (od Dominikańskiej do Stradomskiej), Sukienniczej.

Na sobotę i niedzielę zaplanowano też szczególne zmiany w komunikacji miejskiej. Już w sobotę pojawią się utrudnienia na trasie przejazdu delegacji VIP-owskich w ciągu ul. Mirowskiej, Księcia Józefa, Kościuszki, Zwierzynieckiej. Jeśli ruch będzie bardzo tamowany, w ostatniej chwili mogą zostac wprowdzone objazdy, co dotyczy szczególnie linii o nr 112, 162, 289, 109, 209, 229, 239, 249, 269, 279, 304, 522.

W dniu pogrzebu do godzin południowych komunikacja miejska ma działać bez wprowadzania większych zmian chyba, że wystąpią jakieś nagłe okoliczności, na co MPK jest przygotowane. Zapowiedziano też wprowadzenie na niektórych trasach dodatkowych linii czasowych, o czym informacje można znaleźć na stronach MPK i przystankach autobusowych czy tramwajowych.

Z uwagi na spodziewaną wielką liczbę przyjezdnych wyznacza się też dodatkowe miejsca parkingowe. Min. takie parkingi będą zlokalizowane przy CH Zakopianka, gdzie częściej będą kursować tramwaje linii nr 19. Przy CH Bonarka planuje się uruchomienie specjalnej linii autobusowej do ronda Grunwaldzkiego. Również CH Bonarka City Center udostępni parkingi dla wszystkich klientów biorących udział w uroczystościach. Centrum to dysponuje 3200 miejscami parkingowymi.

Organizatorzy ruchu apelują o korzystanie z przewozów kolejowych, by nie doprowadzić do paraliżu miasta. Pociągi mają być najszybszym i nawygodniejszym środkiem transportu w te szczególne dni. Kolej tak organizuje przejazdy taborów, że podróż ze stolicy do Krakowa ma trwać 2,5 godz. Podróż autem na tej trasie może wydłużyć się do ponad 6 godz. Składy z Warszawy do Krakowa mają kursować co około 45 min.